Aktuality

Back Svetový deň diabetu

Svetový deň diabetu

Od roku 1991 si každoročne 14. novembra pripomíname Svetový deň diabetu (World Diabetes Day) vyhlasovaný Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a Medzinárodnou diabetickou federáciou. Projekt medzinárodnej diabetologickej federácie (IDF) má za cieľ zvýšiť povedomie o všetkých typoch cukrovky a podporiť programy prevencie cukrovky 2. typu. Tento svetový deň sa slávi 14.11. na počesť dňa, kedy sa narodil objaviteľ inzulínu kanadský fyziológ Frederick Banting.

Diabetes mellitus, alebo cukrovka, je ochorenie, pri ktorom ľudský organizmus nie je schopný udržať koncentráciu krvného cukru v bežných medziach. Diabetes nie je iba dedičné ochorenie, preto by sa mali mať na pozore aj tí, ktorí ochorenie v rodine nemajú. Ak nie je diabetes liečený alebo je liečený nedostatočne, môže viesť k poškodeniu niektorých tkanív, predovšetkým očí, ľadvín, periférnych nervov a ciev.

Diabetes mellitus I. typ - väčšinou je zistený v detstve alebo u adolescentov, menej často v dospelosti; pri tomto type ochorenia ide o poruchu funkcie pankreasu, ktorý stráca schopnosť produkovať inzulín; do istej miery je náchylnosť na tento typ diabetu geneticky podmienená; ochoreniu sa nedá predchádzať.

Diabetes mellitus II. typ - je typický pre starších pacientov, ale tiež pre obéznych ľudí, pri tomto type ochorenia sú bunky v celom tele odolné voči inzulínu, čo vedie k poruche spracovania glukózy, inzulín má často zvýšenú hladinu; ochoreniu sa dá vyhnúť, respektíve ho možno oddialiť pomocou správnej životosprávy.

Gestačný typ Diabetes mellitus – táto porucha sa objavuje počas tehotenstva a môže znamenať ohrozenie plodu, preto sa mu venuje veľká pozornosť.

Príznaky

  • výskyt opakovaných infekcií kože a ústnej dutiny,
  • časté vylučovanie veľkého množstva moču,
  • zvýšený pocit smädu,
  • pravdepodobné zhoršenie zraku

Prevencia

  • zmena životného štýlu = vhodná pohybová aktivita, správne stravovacie návyky, udržiavanie telesnej hmotnosti, nekonzumovať alkohol, nefajčiť,
  • ak diabetik dodržiava zásady správnej životosprávy, môže viesť život ako zdravý človek; úpravou stravy dokáže regulovať glykémiu hladinu cukru v krvi, prípadne aj znížiť spotrebu liekov,
  • pri tejto diagnóze je dobré konzumovať potravu viackrát denne v menších porciách (pomáha to ustáliť hladinu cukru v krvi), konzumovať bielkoviny, tuky aj cukry v presných denných dávkach (45% sacharidov, 35% tukov,  20% bielkovín), a tiež dostatok vitamínov,

Liečba

  • cieľom liečby diabetu je zníženie hladiny cukru v krvi

Priebeh ochorenia diabetes mellitus a jeho liečba je individuálna, preto je potrebné konzultovať liečbu a všetky otázky s Vaším diabetológom.


zdroj: www.janssen.com
RÚVZ so sídlom v Žiari nad Hronom
Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu