Vissza Osteoporóza

Osteoporóza: Vážna zlomenina často vedie k úmrtiu pacienta


Aj keď v súčasnosti trápi už aj mladých ľudí, väčšinou sa osteoporóza spája so seniormi. Dá sa táto choroba vyliečiť? Ako podporiť správnu funkciu kostí? A ako predísť zlomenine? Na tieto a mnoho ďalších otázok odpovedala prešovským seniorom v dennom stacionári Barlička a v dennom stacionári Zemplínska Mgr. Adriana Haľková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove, Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu.  
„Osteoporóza je bežne nazývaná aj ako rednutie kostí. Je to ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, ktoré sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kosti, čo vedie k oslabeniu pevnosti kosti a tým k zvýšenej lámavosti. Hovoriť o tejto chorobe je dôležité, zvlášť seniori sú vystavení prípadným rizikám, najčastejšie ide o zlomeniny,“ vysvetľuje Adriana Haľková.

Existujú viaceré formy osteoporózy, ktoré sa líšia aj v závislosti od veku pacienta. Postmenopauzálnu osteoporózu spôsobuje nedostatok estrogénov a postihuje najmä ženy vo vyššom veku. Senilnou (stareckou) osteoporózou trpia ľudia nad 70 rokov. Je veľmi nebezpečná, pretože vážna zlomenina často vedie k úmrtiu pacienta. Idiopatická osteoporóza sa objavuje u mladých ľudí a príčina rednutia kostí nie je známa. Juvenilná osteoporóza je typická pre dospievajúcich, rovnako bez určenia príčiny vzniku.

Pohyb

Svetová zdravotnícka organizácia definuje  tri stupne osteoporózy: 1.stupeň – osteopénia, 2. stupeň – osteoporóza a 3. stupeň – manifestná osteoporóza. „Často ani nemusíte zistiť, že trpíte osteoporózou. Ochorenie sa prejaví až po rokoch, v treťom stupni, často sa to zistí až pri zlomenine,“ opisuje priebeh ochorenia Adriana Haľková.

Ako ďalej prízvukuje, „v prevencii osteoporózy je na prvom mieste pravidelný pohyb, prípadne pravidelné cvičenie, ktoré je veľmi dôležité pre celkové zdravie. Pohyb-chôdza vo všeobecnosti zvyšuje kostnú denzitu. Všeobecne sa však uznáva, že požiadavka pohybu u dospelých je minimálne 1-2 kilometrová prechádzka denne.“

Vitamíny


Nevyhnutnosťou pri liečbe, ale aj ako prevencia ochorenia, sú vitamíny a minerály, ktoré prispievajú k zdraviu kostí:
Vápnik – či už v strave alebo vo forme výživových doplnkov. Z tabliet je pre organizmus najlepšie využiteľný uhličitan vápenatý. Zo stravy sa treba zamerať na mliečne výrobky, mak a kapustovú zeleninu.
Vitamín D – je nevyhnutný pre vstrebávanie a využívanie vápnika.
Vitamín C – je potrebný pre tvorbu osteoidov, ktoré sú základom kostnej hmoty.
Fosfor – veľmi dôležitý pre zdravé kosti a zuby.
Vitamín K – takisto nevyhnutný pre kosti, ale aj pre zrážanie krvi.