História hygienickej služby v Topoľčanoch - RUVZTO
História hygienickej služby v Topoľčanoch
Najdôležitejšie životné hodnoty si uvedomujeme až v okamihu ich straty. Sú nimi napríklad sloboda, láska, priateľstvo, zdravie. Známe arabské príslovie hovorí „ak človek stratí peniaze, stratí málo, ak stratí česť, stratí veľa ale ak stratí zdravie, stratí všetko ". Hodnotu zdravia najlepšie vystihuje známa múdrosť, že keď sme zdraví, máme tisíc túžob. Keď ochorieme, túžime len po jednom.
Choroby sprevádzajú človeka počas celého vývoja ľudstva. V zápase o obnovu zdravia, jeho ochranu, ešte lepšie upevňovanie zdravia, sa premieta celá história ľudskej spoločnosti. Od pradávna však záujem o zdravie jednotlivca nestačil na pochopenie všetkých súvislosti choroby a zdravia. Človek už dávno tušil, že je niečo mimo neho, čo svojimi zmyslami nevie obsiahnuť. Cítil, že je súčasťou, tvorcom aj obeťou javov, odohrávajúcich sa v priestore „nad ľuďmi - epi demos". Videl, že poškodenie zdravia jednotlivca nie je izolovaným javom. Tušil, že skryte, nepozorovane vznikajú v rodine alebo v kolektíve chorého ďalšie a nové ochorenia. Jednotlivec môže spĺňať kritéria individuálneho zdravia, ale jeho zdravie nie je úplné, nie je komplexne zabezpečené a chránené, pokiaľ nie je postarané aj o zdravie jeho rodiny, zdravie kolektívu, v ktorom pracuje, obce, v ktorej žije, populácie, ktorej je súčasťou, štátu, v ktorom s ostatnými občanmi spoluvytvára verejnosť. A na týchto zásadách sa začala formovať aj starostlivosť o zdravie, ako starostlivosť individuálna, poskytovaná pacientovi priamo lekárom, a starostlivosť kolektívna, poskytovaná spoločnosťou, teda štátom, celej populácii. Kým individuálna starostlivosť sa stala náplňou klinickej medicíny, kolektívna starostlivosť položila základy hygieny a verejnému zdravotníctvu.
Československé národné zhromaždenie prijalo dňa 28.3. 1952 zákon č. 4/1952 Zb. o hygienickej a protiepidemickej starostlivosti, čím boli položené základy hygienickej starostlivosti. Zákon ustanovil orgány štátnej zdravotnej správy: hlavný hygienik, krajský hygienik, okresný hygienik. Okresné hygienicko-epidemiologické stanice ostávali až do roku 1960 začlenené do príslušných národných výborov. Až v rokoch 1960 sa začleňujú do krajských, resp. okresných ústavov národného zdravia. Rozvoj hygienických staníc a ich organizačná štruktúra sa rozvíjala podľa miestnych možností. Jednotné zásady zaviedla až vyhláška Ministerstva zdravotníctva SSR č. 19/1975 Zb. o sústave zdravotníckych zariadení, ktorá ustanovila zriadenia hygienických staníc 2 typoch: typ krajská a typ okresná hygienická stanica (OHS). Typ OHS sa ďalej zriaďoval na 4 stupňoch.
V Topoľčanoch do roku 1952 vybavoval agendu hygienickej služby MUDr. Viktor Mokrý ako okresný lekár na bývalom okresnom úrade. Vznikom okresných hygienicko-epidemiologických staníc roku 1952 bol do funkcie prvého okresného hygienika a riaditeľa okresnej hygienickej stanice menovaný MUDr. Viktor Mokrý, ktorý zostal v tejto funkcii až do územnej reorganizácii okresov roku 1960. V okresnej hygienicko-epidemiologickej stanici pracovali sanitárny pracovník, šofér dezinfektor a administratívny pracovník. Umiestnená bola v troch miestnostiach bývalej lekárskej ordinácie a roku 1968 sa presťahovala do vlastnej samostatnej novovystavanej budovy. Roku 1955 sa do prevádzky odovzdalo novozriadené mikrobiologické laboratórium, ktoré je až do dnes umiestnené v areáli nemocnice. V roku 1966 sa hygienicko - epidemiologické stanice premenovali na hygienické stanice. Okresná hygienická stanica (OHS) v Topoľčanoch bola od 1. januára 1984 zadelená do III. typu hygienických staníc so štyrmi odbormi. Tvorili ju odbor hygieny, odbor epidemiológie, odbor mikrobiológie a hygieny práce. V rokoch 1960 - 1980 bol okresným hygienikom a riaditeľom okresnej hygienickej stanice MUDr. Jozef Píry a od roku 1981 do roku 1986 túto funkciu zastával MUDr. Gustáv Lepieš. Od roku 1986 bol okresným hygienikom MUDr. Ervín Mik, MPH.
Na základe listu č. 3724/91-A/XVII vznikol dňom 1.1. 1992 Ústav hygieny a epidemiológie (UHE) ako štátna rozpočtová organizácia s právnou subjektivitou. Predmetom činnosti na základe zriaďovacej listiny MZ SR bolo vykonávanie štátneho zdravotného dozoru, príprava odborných podkladov na úseku hygieny a epidemiológie pre rozhodovaciu činnosť orgánov štátnej správy na úseku zdravotníctva a sledovanie zdravotného stavu obyvateľstva vo vzťahu k škodlivým faktorom životného a pracovného prostredia. Vznik samostatnej organizácie prebehol na základe delimitačnej dohody dňa 26.11.1991 uzatvorenej medzi Okresným ústavom národného zdravia Topoľčany (odovzdávajúca organizácia) a Okresnou hygienickou stanicou Topoľčany - novovytvorený Ústav hygieny a epidemiológie Topoľčany (preberajúca organizácia). Funkciu riaditeľa UHE a okresného hygienika naďalej vykonával MUDr. Ervín MIK, MPH, ktorý zotrval v tejto funkcii až do decembra 2003. Všetok hmotný majetok, ktorý slúžil na plnenie úloh OHE, ako aj všetky majetkové práva a záväzky plynúce z jeho činnosti boli prevedené na novovzniknutú organizáciu UHE.
Ďalším medzníkom v histórii verejného zdravotníctva bol rok 1995, kedy bol listom Ministerstva zdravotníctva SR č. 4161/94-A zo dňa 24.11. 1994 zrušený dňom 31.12. 1994 Ústav hygieny a epidemiológie. Zriaďovacou listinou č. 4201/1994-A zo dňa 24.11. 1994 bola zriadená s účinnosťou od 1.1. 1995
štátna rozpočtová organizácia s názvom Štátny zdravotný ústav (SZU). Predmetom činnosti v zmysle zriaďovacej listiny bolo vykonávanie štátneho zdravotného dozoru, príprava podkladov na opatrenia a rozhodnutia orgánov na ochranu zdravia, zabezpečovanie špecializovaných výkonov spojených s ochranou zdravia v oblastiach a rozsahu, ktorý vymedzuje zákon č. 272/1994 Z.z. o ochrane zdravia ľudí.
Rok 1996 bol prelomový v histórii odboru klinickej mikrobiológie. Na základe delimitačnej dohody o odovzdaní a prebratí úloh a pôsobnosti hmotného majetku, majetkových práv a povinností v zmysle uznesenia operatívnej porady ministra zdravotníctva SR č. 109 zo dňa 4.3. 1996 o delimitovaní odboru klinickej mikrobiológie ku dňu 1.7. 1996, prešli všetky práva a povinnosti odboru klinickej mikrobiológie na Nemocnicu s poliklinikou v Topoľčanoch. Pracovisko odboru lekárskej mikrobiológie ŠZÚ po reorganizácii (1996) bolo teda rozčlenené na oddelenie klinickej mikrobiológie pri NsP a na oddelenie mikrobiológie životného prostredia pri ŠZÚ.
Zreteľa hodným prelomom v histórii verejného zdravotníctva možno označiť rok 2004. Rozhodnutím ministra zdravotníctva Slovenskej republiky č. 07137-8/2003-HH zo dňa 22.12. 2003 bol dňom 31.12. 2003 zrušený Štátny zdravotný ústav. Práva a povinnosti zamestnancov ŠZÚ ako aj hmotný a nehmotný majetok evidovaný k 31.12. 2003 prešli v plnom rozsahu dňom 1.1. 2004 na Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Topoľčanoch, zriadený zákonom NRSR č. 272/1994 Z.z. o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov. Sídlo RÚVZ je na Stummerovej ulici č. 1856. Regionálny úrad verejného zdravotníctva riadi a za jeho činnosť zodpovedá regionálny hygienik. Od 1.1 2004 bol do funkcie regionálneho hygienika menovaný MUDr. Gustáv Lepieš, ktorý vo funkcii zotrval do septembra 2010. Od októbra 2010 až doteraz funkciu regionálneho hygienika zastáva MUDr. Beata Hlaváčová. Regionálny úrad verejného zdravotníctva zabezpečuje činnosti uvedené v zák. č. 355/2007 Z.z. a rozhoduje vo veciach podľa zák. NR SR č.152/1995 Z.z. v znení neskorších predpisov. RÚVZ zabezpečuje na území regiónu Topoľčany výkon štátneho zdravotného a potravinového dozoru v oblasti starostlivosti o zdravé životné a pracovné podmienky, vrátane opatrení na predchádzanie vzniku a šíreniu sa prenosných chorôb, mimoriadnych opatrení pri epidémiách a opatrení proti vzniku hromadne sa vyskytujúcich ochorení. Ďalej sleduje kvalitu jednotlivých zložiek životného prostredia a hodnotí ich vplyv na zdravotný stav obyvateľstva. Monitoruje stav verejného zdravia, pripravuje informácie pre štátny zdravotný dozor, realizáciu štátnej zdravotnej politiky, informuje obyvateľstvo o stave verejného zdravia a vykonáva účelnú výchovu obyvateľov ku zdraviu. Na základe získaných poznatkov a podľa požiadaviek dáva podnety, resp. pripravuje podklady pre rozhodovanie orgánov štátnej správy.
Listom hlavného hygienika NVČ/80/2004 zo dňa 8.9. 2004 v rámci uskutočňovanej reformy zdravotníctva, vychádzajúc z ustanovenia § 19 zákona NRSR č. 272/1994 Z. z. o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov sa ukončila činnosť laboratórnych služieb k 31.12. 2004 na RUVZ so sídlom v Topoľčanoch.