Regionálny hygienik a generálny tajomník služobného úradu : MUDr. Renáta Hudáková

RÚVZ riadi a za jeho činnosť zodpovedá regionálny hygienik,ktorého vymenúva a odvoláva so súhlasom ministra zdravotníctva SR hlavný hygienik Úradu verejného zdravotníctva SR. Regionálny hygienik je zároveň generálnym tajomníkom služobného úradu pre štátnych zamestnancov, ktorí vykonávajú štátnu službu v RÚVZ a riadi aj zamestnancov výkonávajúcich práce vo verejnom záujme.

Oddelenie hygieny životného prostredia a zdravia ( OHŽPaZ ) plní úlohy na úseku hygieny životného prostredia.

Zameriava sa hlavne na problematiku vplyvu jednotlivých biopozitívnych a bionegatívnych faktorov, vyskytujúcich sa v zložkách prírodného a antropogénne zmeneného alebo vytvoreného prostredia, na zdravie ľudí. Prostredníctvom posudkovej činnosti orgánu verejného zdravotníctva a štátneho zdravotného dozoru uplatňuje hygienické požiadavky pri vymedzovaní a využívaní ochranných pásiem, pri zásobovaní obyvateľstva pitnou vodou, v procese územného plánovania a pri výstavbe vybraných stavieb, pri poskytovaní sociálnych, osobných, epidemiologicky závažných, rekreačných a ubytovacích služieb, vrátane podmienok bývania a v pohrebníctve. Zabezpečuje plnenie špecializovaných úloh, najmä v problematike sledovania vplyvu jednotlivých zložiek životného prostredia na verejné zdravie.

Pripravuje aj ďalšie podklady a stanoviská pre opatrenia a rozhodnutia RÚVZ. Plní programy a projekty verejného zdravotníctva, stanovené ÚVZ SR. Realizuje metodickú a konzultačnú činnosť v rámci svojej odbornej pôsobnosti, v súčinnosti s ďalšími oddeleniami úradu sleduje a analyzuje zdravotný stav populácie, zúčastňuje sa na zdravotno-výchovných aktivitách úradu.

Oddelenie hygieny výživy, bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov (OHVBPKV) plní úlohy v oblasti verejného zdravotníctva v územnom obvode okresov Spišská Nová Ves a Gelnica.

Predmetom činnosti oddelenia hygieny výživy je najmä sledovanie hygienickej a zdravotnej neškodnosti a biologickej hodnoty požívatín a zdravotnej neškodnosti predmetov určených na styk s potravinami, posudzovanie hygienických podmienok pre výrobu, spracovanie, skladovanie, dopravu a predaj potravín. Sleduje otázky vzťahu výživy ako faktoru prostredia a človeka a ich vzájomnej podmienenosti. Vykonáva štátny zdravotný dozor a úradnú kontrolu potravín. Pripravuje podklady pre opatrenia a posudková činnosť orgánu verejného zdravotníctva a orgánu pre úradnú kontrolu potravín, vrátane odborných stanovísk pre iné orgány štátnej správy a iné inštitúcie. Vykonáva ďalšie úlohy v zmysle zákona NR SR č. 355/2007 Z.z.. Podieľa sa na plnení programov ozdravenia výživy a iných celospoločensky významných programov a projektov (NPPZ a iné). Vykonáva konzultačnú a poradenskú činnosť v problematike hygieny výživy. V súčinnosti s ďalšími oddeleniami úradu sa podieľa na zdravotno-výchovných aktivitách úradu.

Oddelenie hygieny detí a mládeže (OHDM) plní úlohy na úseku hygieny detí a mládeže okresov Spišská Nová Ves a Gelnica.

Predmetom činnosti oddelenia hygieny detí a mládeže je štúdium a analýza zdravotného stavu detí a mládeže vrátane vysokoškolákov, sledovanie a hodnotenie zdravotne významných aspektov životných podmienok detí a mládeže (životné prostredie, spôsob života, výživová spotreba), štúdium vzťahov medzi faktormi životného prostredia a zdravotným stavom detí a mládeže, kontrola dodržiavania ustanovených zdravotných kritérií životných a pracovných podmienok detí a mládeže. Vykonáva štátny zdravotný dozor nad vytváraním a ochranou zdravých životných podmienok a nad ochranou zdravia detí a mládeže. Vykonáva úradnú kontrolu potravín. Pripravuje podklady pre opatrenia a rozhodnutia RÚVZ, pripravuje odborné stanoviská pre iné orgány štátnej správy. Podieľa sa na plnení projektov a programov na ochranu, podporu a rozvoj verejného zdravia, stanovených ÚVZ SR. Zúčastňuje sa na zdravotno výchovných aktivitách RÚVZ, vykonáva metodickú, konzultačnú a poradenskú činnosť v problematike hygieny detí a mládeže.

Oddelenie preventívneho pracovného lekárstva (OPPL) plní úlohy v oblasti verejného zdravotníctva v ochrane, podpore a rozvoji enviromentálneho zdravia v podmienkach územného obvodu.

V rámci svojej činnosti sleduje vplyv pracovného prostredia a podmienok práce na zdravie zamestnancov, získané poznatky využíva pre hodnotenie bionegatívnych a biopozitívnych vplyvov faktorov pracovného prostredia na zdravie zamestnancov a na usmerňovanie celospoločenskej a zdravotníckej prevencie ochorení a poškodenia zdravia podmienených prácou a pre usmerňovanie ochrany, podpory a rozvoja zdravia zamestnancov. Vykonáva štátny zdravotný dozor na zverenom úseku činnosti, pripravuje podklady pre opatrenia a rozhodnutia RÚVZ. Pripravuje stanoviská pre iné orgány štátnej správy, vykonáva konzultačnú a poradenskú činnosť. Prostredníctvom posudkovej činnosti orgánu verejného zdravotníctva a štátneho zdravotného dozoru uplatňuje hygienické požiadavky v procese územného plánovania a pri výstavbe vybraných stavieb, pri manipulácii s chemickými, karcinogénnymi a mutagénnymi faktormi, materiálmi obsahujúcimi azbest na pracovisku, pri preventívnych opatreniach chorôb podmienených prácou a pri posudzovaní rizikových faktorov v pracovnom prostredí. Plní programy a projekty verejného zdravotníctva, stanovené ÚVZ SR. Zabezpečuje plnenie špecializovaných úloh stanovených MZ SR, najmä v problematike preventívneho pracovného lekárstva, podieľa sa na zdravotnovýchovných aktivitách RÚVZ.

Oddelenie epidemiológie (OE) plní úlohy v podmienkach územného obvodu – okresov Spišská Nová Ves a Gelnica.

Predmetom činnosti oddelenia epidemiológie je sledovanie infekčných chorôb a analýza epidemiologickej situácie, vykonávanie surveillance sledovaných nákaz (ochorení i nosičstva), plánovanie, vypracovávanie, organizácia, riadenie a koordinácia výkonov špecifickej profylaxie. Oddelenie plánuje, spracováva, organizuje, riadi a koordinuje represívne protiepidemické opatrenia a zúčastňuje sa na ich výkone v ohniskách nákazy.

Sleduje, kontroluje a vyhodnocuje účinnosť preventívnych a represívnych protiepidemických opatrení. Zabezpečuje realizáciu štúdií, epidemiologický prieskum a hodnotenie aktuálneho stavu a trendu vývoja epidemiologickej situácie. Podieľa sa na metodickom a odbornom vedení zdravotníckych zariadení a pracovníkov na úseku hygieny, dezinfekcie, sterilizácie a opatrení proti prenosným ochoreniam v územnom obvode. Vykonáva analýzy hlásených nozokomiálnych nákaz a navrhuje opatrenia na zabránenie ich ďalšieho šírenia. Sleduje výskyt zoonóz a nákaz s prírodnou ohniskovosťou, zabezpečuje zber, triedenie, analýzu a interpretáciu vybraných epidemiologických údajov. Pripravuje podklady pre opatrenia a posudkovú činnosť RÚVZ, pripravuje stanoviská a návrhy pre iné orgány štátnej správy. Plní programy a projekty verejného zdravotníctva, stanovené ÚVZ SR. Vykonáva metodickú a konzultačnú činnosť v rámci svojej odbornosti a podieľa sa na zdravotno-výchovných aktivitách úradu a na odborných intervenčných aktivitách v Poradni zdravia.

Oddelenie Podpory zdravia a Výchovy k zdraviu (OPZaVkZ) v sebe integruje Poradenské centrum ochrany a podpory zdravia. Plní ciele a priority v oblasti ochrany a upevňovania zdravia v rámci stratégie WHO – Zdravie 21- zdravie pre všetkých v 21. storočí, ktorá je rozpracovaná v integrovaných programoch európskeho, celoštátneho, regionálneho a miestneho charakteru (NPPZ, APPZ, CINDI, Zdravé mestá, Zdravé školy a i), plní programy a projekty verejného zdravotníctva, stanovené ÚVZ SR.
Zúčastňuje sa na plnení špecializovaných úloh verejného zdravotníctva, monitoruje zdravotný stav a zdravotné uvedomenie obyvateľstva, zhromažďuje základné údaje v oblasti ochrany verejného zdravia, zabezpečuje ich prenos, uchovávanie, analýzu, štatistické vyhodnotenie výsledkov, spätnú informáciu a zverejňovanie.
Spolupracuje s regionálnymi inštitúciami, ktoré spolupôsobia pri formovaní zdravotného uvedomenia obyvateľstva (obce, školy, mimovládne organizácie, osvetové zariadenia, SČK, občianske združenia, komunity, nadácie), pripravuje zdravotno - výchovné materiály podľa aktuálnych potrieb regiónu.
Vykonáva výchovu k podpore zdravia a zvyšovaniu zdravotného uvedomenia u populácie. Zabezpečuje prieskum, analýzu a hodnotenie rizikových faktorov životného štýlu a podľa výsledkov vykonáva cielené intervencie, výsledky interpretuje odbornej i laickej verejnosti. Koordinuje prácu s vybranými programovými systémami celoštátneho charakteru a vyhodnocuje informácie súvisiace s ochranou zdravia ľudí s využitím štatisticko-matematických a grafických metód.
Oddelenie sa zapája do spolu riešiteľských projektov, vypracováva a realizuje projekty vlastnej proveniencie.
Činnosť Poradenského centra ochrany a podpory zdravia sa zameriava na znižovanie a ovplyvňovanie hlavných rizikových faktorov najmä srdcovo-cievnych cievnych ochorení (vysoký krvný tlak, srdcová či mozgová príhoda), chorôb látkovej premeny (obezita, cukrovka, poruchy metabolizmu tukov) a chorôb nádorových prostredníctvom základného poradenstva a špecializovaného poradenstva.
Prevencia vzniku chronických neinfekčných chorôb s cieľom zmeny správania, resp. zmeny životného štýlu obyvateľov. Poradňa zdravia zabezpečuje formou individuálnej a skupinovej konzultácie s klientom resp. skupinami, vykonáva biochemické vyšetrenie kapilárnej krvi, antropometrické merania (výška, hmotnosť, zloženie tela) a meranie krvného tlaku a pulzu. Zistené údaje spracováva v Teste zdravého srdca a vytvára databázu výsledkov vyšetrení. V nadstavbovej poradni pre pohybovú aktivitu sa realizujú testy telesnej zdatnosti a poradenstvo k optimalizácii pohybovej aktivity. Motivovaným klientom sa poskytuje aj individuálne poradenstvo v odvykaní od fajčenia. Súčasťou práce je interná a externá forma spolupráce, s akcentom na štátnu správu, samosprávu, oblasť zdravotníctva a mimovládne organizácie a taktiež zapájanie sa do školiacej činnosti.

Osobný úrad (OÚ) je osobitný organizačný útvar RÚVZ, v ktorom štátny zamestnanec vykonáva štátnu službu, zabezpečuje plnenie úloh, ktoré služobnému úradu vyplývajú zo štátnozamestnaneckých vzťahov.

Osobný úrad zabezpečuje aj uplatňovanie právnych vzťahov zamestnancov, ktorí neplnia úlohy štátnej správy alebo nevykonávajú štátne záležitosti. Na čele osobného úradu je vedúci osobného úradu.

Oddelenie THČ sa člení na:

  • referát ekonomický
  • referát prevádzkovo - technický