Tlačové správy

Back Európsky týždeň boja proti drogám

Tretí novembrový týždeň si každoročne pripomíname Európsky týždeň boja proti drogám. Týždeň prevencie drogových závislostí a užívania drog bol vyhlásený Európskou komisiou v roku 1998. Hlavným cieľom aktivít realizovaných v tomto období je zdôrazňovanie prevencie v drogovej problematike, ako aj zvyšovanie celkovej informovanosti a povedomia o legálnych a nelegálnych drogách.

Drogové závislosti ako aj užívanie drog má svoje závažné následky na fyzické a psychické zdravie dotknutého jednotlivca, ale má svoje dopady aj na celú spoločnosť. V dôsledku pandémie COVID-19, ktorá mala výrazný vplyv na spôsob života v súvislosti so zavádzanými opatreniami, došlo k určitým zmenám aj v oblasti užívania návykových látok. Aktuálne dáta, ktoré prináša Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť v rámci Európskej správy o drogách, prinášajú nasledovné zistenia, čo sa týka prevalencie užívania drog a súvisiacich trendov: odhaduje sa, že približne 83 miliónov, čo zodpovedá 28,9 % ľudí vo veku od 15 – 64 rokov v Európskej únii aspoň raz počas svojho života užilo nelegálne drogy. Skúsenosti s užívaním drog podľa dostupných údajov, uvádzajú častejšie muži (50,6 milióna) než ženy (32,8 milióna). Podľa najnovších informácií najčastejšie vyskúšanou drogou je kanabis (47,6 milióna mužov a 30,9 milióna žien), pričom úrovne celoživotného užívania kanabisu sa medzi jednotlivými krajinami značne líšia (od 4% dospelých na Malte až po 45% vo Francúzsku). Prevalencia vysokorizikového užívania opiátov medzi osobami vo veku 15 – 64 rokov sa odhaduje na 0,35 % populácie EÚ. V súvislosti s opiátmi je dôležitý údaj aj čo sa týka liečby a škodlivosti: užívatelia tvoria 26 % žiadostí o liečbu drogovej závislosti a zároveň opiáty sa podieľali na 76 % smrteľných predávkovaní hlásených v Európskej únii za rok 2019.

Z uvedených údajov vyplýva, že problematika prevencie drogových závislostí, ako aj užívania legálnych aj nelegálnych drog je stále vysoko aktuálna a je potrebné jej venovať pozornosť. Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu RÚVZ so sídlom v Banskej Bystrici realizuje komplexné preventívne aktivity pre žiakov základných aj stredných škôl počas celého roka, v mesiaci november, ktorý je v znamení boja proti drogám prebiehajú preventívne aktivity intenzívnejšie. V oblasti prevencie užívania alkoholu, drog a k téme „Moderné je nefajčiť“ bolo v mesiaci november realizovaných 10 prednášok s počtom edukovaných 404. Vysoko aktuálnou témou, ktorej je potrebné venovať pozornosť, aj na základe záujmu a trendov je problematika nelátkových závislostí, s dôrazom na tzv. novodobé nelátkové závislosti. V mesiaci november bolo k tejto téme realizovaných 5 prednášok s počtom edukovaných 150. Preventívne aktivity naďalej pokračujú intenzívne v mesiaci november a potom naďalej v priebehu školského roka podľa záujmov a potrieb jednotlivých škôl.

Použité zdroje:
https://www.emcdda.europa.eu