Aktuality

Späť Svetový deň duševného zdravia

Svetový deň duševného zdravia bol vyhlásený Svetovou federáciou za duševné zdravie (WFMH) v roku 1991. Jeho cieľom je zvýšenie informovanosti verejnosti o problémoch súvisiacich so psychickými ochoreniami. WHO v roku 2022 spolupracuje s partnermi na spustení kampane na tému Urobiť duševné zdravie a pohodu pre všetkých globálnou prioritou. Je to príležitosť pre ľudí s duševnými poruchami a ďalšie zainteresované strany, aby sa stretli a ocenili pokrok v tejto oblasti a vyjadrili sa k tomu, čo musíme urobiť, aby sa duševné zdravie a pohoda stali globálnou prioritou pre všetkých.
Pandémia COVID-19, ktorá je jednou z najväčších globálnych kríz za posledné generácie, mala závažné a ďalekosiahle dôsledky pre zdravotnícke systémy, hospodárstva a spoločnosti. Nespočetné množstvo ľudí zomrelo alebo prišlo o živobytie. Rodiny a komunity boli napäté a rozdelené. Deti a mladí ľudia prišli o možnosť vzdelávať sa a stretávať sa s ľuďmi. Podniky skrachovali. Milióny ľudí sa dostali pod hranicu chudoby.
Keďže sa ľudia boria s týmito zdravotnými, sociálnymi a hospodárskymi dôsledkami, vo veľkej miere to ovplyvnilo aj duševné zdravie. Mnohí z nás sa stali úzkostlivejšími; u niektorých však COVID-19 vyvolal alebo prehĺbil oveľa vážnejšie problémy s duševným zdravím. Veľký počet ľudí hlásil psychické ťažkosti a príznaky depresie, úzkosti alebo posttraumatického stresu. Objavili sa aj znepokojujúce náznaky rozšírenejších samovražedných myšlienok a správania, a to aj medzi zdravotníckymi pracovníkmi.
Niektoré skupiny ľudí boli postihnuté oveľa viac ako iné. Mladí ľudia, ktorí boli vystavení dlhšiemu zatváraniu škôl a univerzít, boli vystavení sociálnej izolácii a odlúčenosti, čo môže podporovať pocity úzkosti, neistoty a osamelosti a viesť k problémom s afektívnym správaním a správaním. U niektorých detí a dospievajúcich, ktorí museli zostať doma, sa mohlo zvýšiť riziko stresu v rodine alebo zneužívania, čo sú rizikové faktory pre problémy duševného zdravia. Ženy podobne čelili väčšiemu stresu v domácnostiach, pričom v jednom rýchlom hodnotení sa uvádza, že 45 % žien zažilo nejakú formu násilia, či už priamo alebo nepriamo počas prvého roka pandémie.
Hoci sa zvýšili potreby v oblasti duševného zdravia, služby duševného zdravia boli vážne narušené. V mnohých prípadoch slabé vedomosti a nesprávne informácie o víruse podnecovali strach a obavy, ktoré bránili ľuďom vyhľadať pomoc.
Od začiatku pandémie sa poskytovatelia služieb v oblasti duševného zdravia snažili zmierniť narušenie služieb, napríklad poskytovaním starostlivosti alternatívnymi cestami, keď boli zavedené opatrenia v oblasti verejného zdravia a sociálnej oblasti. Komunitné iniciatívy sa často prispôsobili rýchlejšie a našli inovatívne spôsoby poskytovania psychosociálnej podpory, a to aj prostredníctvom digitálnych technológií a neformálnej podpory. A medzinárodné organizácie tiež poskytli usmernenia, nástroje a zdroje na pomoc respondentom, plánovačom verejného zdravia a širokej verejnosti. WHO odporúča integrovať duševné zdravie a psychosociálnu podporu (MHPSS) do všetkých aspektov pripravenosti a reakcie na všetky mimoriadne situácie v oblasti verejného zdravia.

Zdroje:
https://www.who.int/campaigns/world-mental-health-day/2022
https://www.who.int/news-room/feature-stories/detail/the-impact-of-covid-19- on-mental-health-cannot-be-made-light-of https://kalendar.aktuality.sk/medzinarodne/popis/2022-10-10/
https://app.mhpss.net/wp-content/uploads/2021/03/living-with-the-times-amental-health-and-psychosocial-support-toolkit-for-older-adults-during-thecovid-19-pandemic.pdf