Útvary

V rámci epidemiologickej bdelosti sleduje odbor epidemiológie výskyt a povahu infekčných ochorení, príčiny a podmienky ich vzniku a šírenia v ľudskej populácii, vrátane nemocničných nákaz a ochorení prenosných zo zvierat na človeka. Uplatňuje metódy ich prevencie a potlačovania. Získané poznatky prenáša do praxe organizovaním a riadením odborne zdôvodnených protiepidemických opatrení preventívneho i represívneho charakteru. Riadi a kontroluje úroveň činností v oblasti dezinfekcie a sterilizácie.

Odbor hygieny detí a mládeže je odbor zameraný na preventívnu starostlivosť v detskom a dorastovom veku. Sleduje a vyhodnocuje zdravie a vývoj detí a mládeže, vrátane vysokoškolákov, vo vzťahu k životným a pracovným podmienkam. Stanovuje preventívne opatrenia na predchádzanie vzniku a šírenia ochorení a iných porúch zdravia detí a mládeže, ako aj opatrenia zamerané na kladné ovplyvnenie zdravia mladej generácie. Odbor hygieny detí a mládeže sa špecializuje aj na riešenie úloh (v rámci celého Slovenska) problematiky školského stravovania a vysokoškolských zariadení. Odbor plní úlohy štátu v oblasti verejného zdravotníctva, spočívajúce v podpore a ochrane zdravia detí a mládeže. Činnosť je zameraná na rozvoj a zlepšovanie zdravia mladej generácie a zahŕňa systémové opatrenia, zamerané na vylúčenie, prípadne zníženie rizika výskytu ochorení a iných porúch zdravia prostredníctvom:

  • starostlivosti o zdravé životné a pracovné podmienky,

  • podpory správneho zdravotného životného štýlu detí a mládeže,

  • výkonu štátneho zdravotného dozoru a úradnej kontroly potravín.

Odbor hygieny životného prostredia a zdravia sa zaoberá vplyvom životného prostredia, životných podmienok a spôsobu života na zdravie populácie i jednotlivca. Cieľom je odborné zdravotnícke usmerňovanie právnických a fyzických osôb v oblasti kvality životného prostredia, životných podmienok a spôsobu života tak, aby sa dosiahla ochrana, podpora a rozvoj verejného zdravia.

Odbor hygieny výživy, bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov sa zaoberá zdravou výživou obyvateľstva, metódami a podmienkami maximálneho priblíženia výživy obyvateľstva fyziologickému optimu, ktoré je možné dosiahnuť v konkrétnych životných a pracovných podmienkach. Sleduje výživu a výživový stav vybraných skupín obyvateľstva, nedostatky výživy. Monitoruje a sleduje zdravotnú bezpečnosť potravín, ich biologickú a energetickú hodnotu, posudzuje úroveň spoločného stravovania  a vykonáva štátny zdravotný dozor vo vybraných zariadeniach. Taktiež sleduje zdravotnú bezpečnosť kozmetických výrobkov ako aj predmetov prichádzajúcich do styku s potravinami.

Odbor preventívneho pracovného lekárstva je interdisciplinárny odbor, ktorý sa zaoberá vplyvmi práce a pracovných podmienok na zdravotný stav zamestnancov a dohľadom nad dodržiavaním zdravých pracovných podmienok.  

Odbor podpory zdravia a výchovy ku zdraviu je súčasťou verejného zdravotníctva, ktoré je zamerané na výchovu k zdraviu - ochranu, podporu a rozvoj verejného zdravia. Cieľom odboru je aktívne vyhľadávanie a znižovanie výskytu zdravotných rizík chronických neprenosných ochorení prostredníctvom poradenstva a edukácie. 

Osobný úrad Úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Komárne zabezpečuje plnenie úloh, ktoré služobnému úradu vyplývajú zo štátnozamestnaneckých vzťahov ako aj uplatňovanie právnych vzťahov zamestnancov, ktorí neplnia úlohy štátnej správy alebo nevykonávajú štátne záležitosti.

Osobný úrad zabezpečuje úlohy, ktoré mu vyplývajú zo zákona o štátnej službe, zákona o výkone práce vo verejnom záujme a Zákonníka práce. Vykonáva agendu súvisiacu so vznikom, zmenou a skončením štátnozamestnaneckého pomeru štátnych zamestnancov a zamestnancov vo výkone práce vo verejnom záujme. Zabezpečuje mzdovú agendu. Pôsobí v oblasti vzdelávania zamestnancov. Vydáva interné a služobné predpisy úradu.

Oddelenie ekonomiky a prevádzky sa zaoberá kompletným zabezpečovaním ekonomických agend a vytváraním prevádzkovo-technických podmienok pre činnosť odborných pracovísk.

Národné referenčné centrum pre Vibrionaceae na pôde Ústavu hygieny a epidemiológie v Komárne (Dnes RÚVZ so sídlom v Komárne) bolo zriadené rozhodnutím Ministerstva zdravotníctva SR v roku 1994.

Dňa 23. 7. 2019 sa NRC pre Vibrionaceae stalo členom európskej siete VibrioNet Europe.

Hlavným cieľom spolupráce je podieľať sa na analýze výskytu rôznych patotypov vibrií v životnom prostredí a v materiáloch od pacientov trpiacich vibriózami. Sledovaním kmeňovo špecifického virulenčného potenciálu izolovaných Vibrio spp. je hodnotené riziko pre vznik ochorení ľudí a zvierat pri výskyte týchto baktérií v rôznych prostrediach.

http://www.vibrionet.de,viac info

Podľa rozhodnutia o zriadení plní NRC pre Vibrionaceae (NRC-V) s pôsobnosťou pre územie Slovenskej republiky vykonáva najmä tieto úlohy:

Zabezpečuje nadstavbovú diagnostiku (reidentifikáciu) kmeňov zasielaných z jednotlivých laboratórií Úradu verejného zdravotníctva SR a regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Vykonáva metodickú, expertíznu a konzultačnú činnosť

Zabezpečuje surveillance výskytu vibrií v SR

NRC-V ďalej vykonáva sérologickú typizáciu Plesiomonas shigelloides a ako jediné laboratórium v Európe vlastní kompletnú zbierku typizačných sér.

Okrem hlavných činností NRC-V poskytuje aj služby akreditovaného mikrobiologického laboratória v oblasti mikrobiológie životného prostredia:

– kontrola mikrobiálnej kontaminácie prostredia a predmetov

– kontrola sterility

– kultivácia bioindikátorov pre kontrolu účinnosti sterilizačnej techniky