Test 14.11.

Otvaracie hodiny

Pondelkok

8:00 - 17:30

Utorok

8:00 - 17:30

Streda

8:00 - 17:30

Štvrtok

8:00 - 12:30

Piatok

8:00 - 12:00

Sobota

Voľno

Teyxt 2

dsf gdsfg dsfgsdfg sd

dfg dfg dfg dfg dfg

sd f sdfgoijd fgiouhed rioguhe riguhe rigfuh eirguhf werfokw erf

sd fsdfa2 6d5gf1a6dg41

f oishtoihweroitgjoqelirjtg oqiejt oiqe tr

woie htgoiqjrtoiqewjt oiqješotijqčšott

er oitjqoejti owert

Zhodnotenie kvality vody na kúpanie na umelých kúpaliskách

Počas KS 2024 bola väčšina nedostatkov v mikrobiologickej kvalite vody na kúpanie v bazénoch jednorazová a týkala sa najmä nedodržiavania MH pre KM pri 36 ± 1°C. K jednorazovému prekročeniu došlo napr. v detskom bazéne na kúpalisku Vodný raj Vyhne, v rekreačnom bazéne na TK Sklené Teplice, LK Medzev (MH prekročil aj P. aeruginosa), LK Humenné (MH prekročil aj voľný Cl2), Modrá perla Veľké Úľany, Mestské kúpalisko Senica (MH prekročila aj CHSKMn), v detskom bazéne na kúpalisku Spa&Aquapark Turčianske Teplice (MH prekročilo aj pH). Jednorazové prekročenie MH mikrobiologického ukazovateľa P. aeruginosa bolo zistené na LK MedzevPlážovom kúpalisku RYBA – ANIČKA v Košiciach, v malom neplaveckom bazéne na Kúpalisku RO Zlatnícka dolina Skalica.

ÚRAD VEREJNÉHO ZDRAVOTNÍCTVA
SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Trnavská cesta 52
P.O.BOX 45
826 45 Bratislava
                

SPRÁVA O SLEDOVANÍ HYGIENICKEJ SITUÁCIE NA PRÍRODNÝCH VODNÝCH PLOCHÁCH A UMELÝCH KÚPALISKÁCH POČAS KÚPACEJ SEZÓNY 2024 (pdf, 1.7 MB)

Za kúpaciu sezónu (ďalej len „KS“) je vo všeobecnosti považované obdobie s najvyššou návštevnosťou kúpajúcich sa, čo je v našich podmienkach obdobie spravidla od 15. júna do 15. septembra. V prípade organizovanej rekreácie je KS aj skutočným obdobím prevádzky prírodného kúpaliska (ďalej len „PK“) alebo umelého kúpaliska (ďalej len „UK“).

Hamburger
(pdf, 1,7 MB)

Rovnako ako počas predchádzajúcich sezón bol najčastejšie prekračovaný fyzikálno-chemický ukazovateľ priehľadnosť. Okrem toho, nad rámec požiadaviek platných predpisov boli vyšetrované aj fyzikálno-chemické ukazovatele, ako sú farba, nasýtenie vody kyslíkom (ďalej len „nasýtenie vody O2“), reakcia vody (ďalej len „pH“), celkový dusík (ďalej len „celkový N“) a celkový fosfor (ďalej len „celkový P“), ktoré sú hodnotené na základe odporúčaných hodnôt (ďalej len „OH“). Ide o ukazovatele, ktorých nevyhovujúce hodnoty nepredstavujú priamy zdravotný dopad, ale poskytujú dôležité informácie o celkovom dlhodobom vývoji kvality vody v prírodnej vodnej ploche. Mikrobiologická kontaminácia bola zistená zriedkavo a vo väčšine prípadov súvisela s výkyvmi počasia (zrážkami a následnými splachmi), pričom obyčajne bola krátkodobá a následnými odbermi nepotvrdená.

Dlhodobejší charakter mali prípady premnoženia cyanobaktérií. I počas KS 2024 boli pre prekročenie medznej hodnoty (ďalej len „MH“) cyanobaktérií, resp. chlorofylu-a vydané viaceré odporúčania nekúpať sa ). Najvýraznejšie sa problémy s biologickou kvalitou vody prejavili, podobne ako počas minuloročnej sezóny, v Košickom kraji (napr. Ružín – okres Gelnica, Plážové kúpalisko Jazero), ale aj na lokalitách Laborec Humenné, Rekreačná oblasť (ďalej len „RO“) Gazarka Šaštín Stráže.

Obr. 1 (A) Percentuálny podiel vyšetrených vzoriek z prírodných vodných plôch počas KS 2024. (B) Percentuálny podiel nevyhovujúcich ukazovateľov kvality vody v roku 2024.

Zhodnotenie kvality vody na kúpanie na prírodných vodných plochách informácie nájdete tu

V Bratislavskom kraji boli na rekreačné kúpanie využívané 3 PK: Zlaté piesky, Kuchajda a Slnečné jazerá Senec a 10 prírodných vodných plôch s neorganizovanou rekreáciou bez prevádzkovateľa: Vajnorské jazero, Rusovské jazero, Čunovské jazerá, Veľký Draždiak, Ivanka pri Dunaji, Jazero Nové Košariská, Čiernovodské jazero, Jazero Malé Leváre, Bielske jazero (Veľký Biel) a Strieborné jazero.
Počas KS 2024 RÚVZ na základe výsledkov z predchádzajúcich rokov, ako aj miestnych zistení na prírodnej kúpacej lokalite - Jazero Pieskovňa v Plaveckom Štvrtku, pristúpil k upusteniu od monitoringu v rámci sledovania kvality vody na kúpanie. Pri odbere vzoriek v predchádzajúcich kúpacích sezónach bola na predmetnom jazere na odbernom mieste „pláž“ opakovane po vizuálnej stránke zisťovaná zhoršená kvalita vody a znížená hodnota priehľadnosti, čo preukázali aj výsledky laboratórnych analýz v podobe prekročenia limitných hodnôt zdravotne nevýznamných chemicko – fyzikálnych ukazovateľov farba, priehľadnosť a celkový fosfor. Taký stav indikoval postupný nárast počtu buniek cyanobaktérií so schopnosťou tvoriť vodný kvet, ako aj zhoršovanie samočistiacej schopnosti jazera.
Z hľadiska celkového hodnotenia sezóny na sledovaných PK a prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou možno konštatovať, že kvalita vody, ako aj hygienická úroveň poskytovaných služieb obyvateľstvu zo strany prevádzkovateľov bola vyhovujúca. Nesúlad s legislatívnymi požiadavkami bol preukázaný v 5 vzorkách. Zhoršenie kvality vody sa týkalo jednorazového prekročenia limitu fyzikálno-chemického ukazovateľa priehľadnosť a biologického ukazovateľa chlorofyl-a na Jazere Malé Leváre, kde boli ku koncu KS opakovane prekročené aj limitné hodnoty pre cyanobaktérie. Na konci KS 2024 došlo zároveň k jednorazovému prekročeniu limitných hodnôt biologického ukazovateľa cyanobaktérie na PK Zlaté piesky na všetkých troch odberných miestach (lodenica, mólo a pláž), ktoré bolo pravdepodobne spôsobené vplyvom počasia (veľmi vysoké teploty). Opakované odbery toto prekročenie nepotvrdili.

V Trnavskom kraji boli počas KS 2024 na kúpanie využívané dve VUK – Šulianske jazero v okrese Dunajská Streda a RO Kunovská priehrada Sobotište v Senickom okrese. Na Šulianskom jazere bolo vykonaných 14 odberov vzoriek povrchovej vody na dvoch odberných miestach (dolná a horná časť), pričom laboratórne analýzy v jednom prípade preukázali prekročenie MH ukazovateľa črevné enterokoky. Na RO Kunovská priehrada Sobotište bolo jednorazovo zaznamenané prekročenie MH mikrobiologického ukazovateľa Escherichia coli (1800 KTJ/100ml); opakovaným odberom prekročenie nebolo potvrdené. Na rekreačné kúpanie bolo taktiež využívané jedno PK v Thermalparku v Dunajskej Strede; na základe predložených laboratórnych analýz vzoriek vody z jazera nebolo zistené prekročenie limitných ukazovateľov kvality vody na kúpanie. Pracovníci RÚVZ so sídlom v Galante vykonávali odbery vzoriek vôd zo 4 prírodných vodných plôch s neorganizovanou rekreáciou: Čierna Voda - bagrovisko, Tomášikovo - bagrovisko, Šintavské bane a Váh - Kaskády. Z každého odberového miesta bol zrealizovaný jeden odber vzorky vody, pričom voda v sledovaných ukazovateľoch v čase odberu spĺňala legislatívne požiadavky. Odborní pracovníci RÚVZ so sídlom v Senici vykonávali kontrolu kvality vody na kúpanie na ďalších lokalitách: RO Gazarka Šaštín Stráže, Štrkovisko Sekule - Oširíd a Štrkovisko Gbely Adamov. Na lokalite RO Gazarka Šaštín Stráže boli odobraté 2 vzorky vody z pláže; výsledky rozboru vzorky vody odobratej v júni preukázali prekročenie MH biologického ukazovateľa chlorofyl-a, v mesiaci júl bolo tiež zaznamenané prekročenie MH biologických ukazovateľov cyanobaktérie a chlorofyl-a. Prekročenie MH biologických ukazovateľov bolo zaznamenané aj v jednej z dvoch odobratých vzoriek na lokalite Štrkovisko Gbely Adamov. Dve vzorky boli odobraté aj na lokalite Štrkovisko Sekule – Oširíd, pričom kvalita vody na kúpanie v sledovaných ukazovateľoch vyhovovala požiadavkám platnej legislatívy.

V Trenčianskom kraji nemala počas tohtoročnej KS prevádzkovateľa žiadna vodná plocha. Na kúpanie boli verejnosťou využívané dve pláže na VUK Zelená voda - Nové Mesto nad Váhom (pláž Beach Bar – pôvodne pláž Bolt – a pláž Koliba – pôvodne pláž Perla). Počas KS 2024 nebolo zaznamenané krátkodobé znečistenie vody, tak ako to bolo počas KS 2023. Pracovníci miestne príslušného RÚVZ so sídlom v Trenčíne vykonávali orientačné odbery vzoriek vody aj na ďalších prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou: Štrkovisko Horná Streda, VN Dubník I. - Stará Turá, VN Stará Myjava, VN Prusy, VN Brezová pod Bradlom. Voda zo sledovaných vodných útvarov v čase odberu vzoriek vykazovala vyhovujúcu kvalitu. V okrese Prievidza bola kvalita vody na kúpanie orientačne sledovaná na 3 prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou: Nitrianske Rudno, Kanianka a Veľké Uherce. Na lokalitách bolo pracovníkmi RÚVZ so sídlom v Prievidzi odobratých 9 vzoriek, v ktorých bolo vyšetrených celkovo 93 ukazovateľov; prekročenie MH mikrobiologického ukazovateľa črevné enterokoky bolo jednorazovo zistené na lokalite Nitrianske Rudno.

V Nitrianskom kraji nemá štatút VUK ani nie je prevádzkovaná už niekoľko rokov žiadna vodná plocha. K často využívaným patrí VN Duchonka, ktorá je RÚVZ so sídlom v Topoľčanoch monitorovaná na troch odberových miestach (veľká pláž, malá pláž, hrádzny múr). Z vodnej nádrže bolo odobratých celkovo 9 vzoriek, z uvedeného počtu bolo nevyhovujúcich všetkých 9 vzoriek, najmä kvôli zníženej priehľadnosti vody; jednorazovo bolo zistené aj prekročenie MH črevných enterokokov (malá pláž) a na základe zvýšených hodnôt ukazovateľov cyanobaktérie a chlorofyl-a v mesiacoch júl a august bolo vydané odporúčanie nekúpať sa v tejto vode pre deti, alergikov a osoby s oslabeným imunitným systémom. V okrese Nové Zámky je sledovaná kvalita vody na kúpanie na prírodnej vodnej ploche TONA Šurany; výsledky laboratórnych analýz celkovo 9 vzoriek vody odobratých z troch odberných miest preukázali vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie. RÚVZ so sídlom v Komárne boli počas KS 2024 sledované dve prírodné vodné plochy APÁLI – mŕtve rameno Váhu Komárno a Štrkoviskové jazero Kava, na ktorých bolo odobratých celkovo 8 vzoriek. Na základe laboratórnych vyšetrení vzoriek vôd zo Štrkoviskového jazera Kava v sledovaných ukazovateľoch bolo jednorazovo zistené mierne prekročenie medznej hodnoty hydrobiologického ukazovateľa chlorofyl-a. Na VN Lipovina v Bátovciach boli odobraté 3 vzorky vody na kúpanie, ktoré nevyhovovali pre zníženú priehľadnosť vody; kvalita vody v ostatných, zdravotne významných ukazovateľoch, bola vyhovujúca.

Počas KS 2024 boli zdravotníckymi zariadeniami na RÚVZ Nové Zámky nahlásené dve ochorenia, ktoré by mohli súvisieť s pobytom osôb na uvedených vodných plochách:

  1. Legionelóza českého turistu, ktorý bol ubytovaný v obci Podhájska, kde využíval rekreáciu v prevádzke TK Podhájska.
  2. Legionelóza slovenskej turistky, ktorá bola ubytovaná v meste Štúrovo, kde využívala rekreáciu v prevádzke TK Vadaš Thermal Resort Štúrovo.

V oboch prípadoch bol realizovaný cielený odber bazénových vôd RÚVZ Nové Zámky s cieľom preskúmania prítomnosti baktérií rodu Legionella. V oboch prípadoch boli výsledky bazénových vôd negatívne.

 

6546464646456 654654646 654646464646 65465416 6546sd f654564 654644 65464665 6546546546 64654654654 64654646 654654645646 654654645 654646 6
dfg dfg d fgdgfd                          
                             
                             
                             
                             
                             
                             
                             
                             

 

Kraj Okres Prírodná vodná plocha Vzorky Ukazovatele
Spolu Nevyhovujúce Spolu Nevyhovujúce Mikrobiologické Biologické Fyzikálno-chemické
BC Banská Štiavnica Banská Štiavnica - Veľká vodárenská nádrž 1 0 (0.0%) 13 0 (0.0%) 0 (0.0%) 0 (0.0%) 0 (0.0%)
Belianske jazero 7 0 (0.0%) 91 0 (0.0%) 0 (0.0%) 0 (0.0%) 0 (0.0%)
Počúvadlianske jazero 7 0 (0.0%) 91 0 (0.0%) 0 (0.0%) 0 (0.0%) 0 (0.0%)
Jazero Klinger 7 0 (0.0%) 91 0 (0.0%) 0 (0.0%) 0 (0.0%) 0 (0.0%)
Veľké Kolpašské jazero 8 3 (37.5%) 107 3 (2.8%) 0 (0.0%) 3 (2.8%) 0 (0.0%)
Veľké Richnavské jazero 7 0 (0.0%) 91 0 (0.0%) 0 (0.0%) 0 (0.0%) 0 (0.0%)
Vindšachtské jazero 8 1 (12.5%) 105 1 (0.95%) 1 (0.95%) 0 (0.0%) 0 (0.0%)
Evičkino jazero 1 0 (0.0%) 13 0 (0.0%) 0 (0.0%) 0 (0.0%) 0 (0.0%)
Brezno Jazero Krpáčovo, Horná Lehota 3 3 (100.0%) 44 3 (6.82%) 0 (0.0%) 0 (0.0%) 3 (6.82%)
Lučenec Ružiná - pri obci Ružiná 5 1 (20.0%) 59 1 (1.69%) 0 (0.0%) 0 (0.0%) 1 (1.69%)
Ružiná - pri obci Divín 5 1 (20.0%) 62 1 (1.61%) 0 (0.0%) 0 (0.0%) 1 (1.61%)
Žarnovica Jazero Kopanice, Hodruša Hámre 1 0 (0.0%) 13 0 (0.0%) 0 (0.0%) 0 (0.0%) 0 (0.0%)
Dolno Hodrušské jazero 7 0 (0.0%) 91 0 (0.0%) 0 (0.0%) 0 (0.0%) 0 (0.0%)