Útvary

Osobný úrad v zmysle zák. č. 400/2009 Z. z. zabezpečuje plnenie úloh, ktoré vyplývajú služobnému úradu zo štátnozamestnaneckých vzťahov, z pracovno - právnych vzťahov a z právnych vzťahov upravujúcich služobný pomer. Do náplne činnosti osobného úradu spadá aj personálna a mzdová agenda úradu a oblasť sociálnych vecí. Na čele osobného úradu je vedúci. Osobný úrad spracováva najmä tieto písomnosti:

Viac informácií

Odbor dokumentačno - právny sa člení na:
a) odd. dokumentačno - právne
b) odd. informatiky
c) podateľňa
d) registratúrne stredisko

Predmetom činnosti odboru dokumentačno - právneho je sledovanie dodržiavania zákonnosti pri plnení úloh úradu so zameraním na právnu prevenciu, poskytovanie právnych rád vo veciach týkajúcich sa činnosti úradu, poskytovanie konzultácií odborným útvarom úradu, iným štátnym orgánom a ďalším inštitúciám pri aplikácii právnych noriem dotýkajúcich verejného zdravotníctva. Podieľa sa na vypracovávaní interných noriem a vedie ich centrálnu evidenciu, spolupracuje pri príprave všetkých dôležitých zmlúv a dohôd, z ktorých pre úrad plynú záväzky alebo oprávnenia. Vedie dokumentáciu právnych predpisov, vnútroúradných predpisov, uznesení vlády a odborných usmernení MZ SR, ÚVZ SR a iných inštitúcií dotýkajúcich sa činnosti úradu. Vedie centrálnu evidenciu originálov zmlúv, v ktorých jednou zo zmluvných strán je úrad. Zabezpečuje vypracovávanie podkladov pre druhostupňové rozhodnutia ÚVZ SR, vybavovanie a vedenie sťažnostnej agendy, vedenie agendy podnetov, o slobodnom prístupe k informáciám, správnych poplatkov a priestupkovej agendy. Zabezpečuje uplatnenie a vymáhanie pohľadávok úradu. Zabezpečuje zastupovanie úradu v konaniach pred inými štátnymi orgánmi, najmä súdmi, orgánmi polície a prokuratúry, zúčastňuje sa na zasadnutiach škodovej a mzdovej komisie a iných poradných orgánov regionálneho hygienika. Podieľa sa na vypracovávaní právnych expertíz a stanovísk pre MZ SR, ÚVZ SR, príp. pre iné orgány štátnej správy a samosprávy. Podieľa sa na pripomienkovaní návrhov právnych predpisov a na legislatívnych procesoch na základe usmernení ÚVZ SR. Podieľa sa na pregraduálnej a postgraduálnej výchove lekárov, iných vysokoškolákov a stredných zdravotníckych pracovníkov. Na krajskej úrovni vykonáva konzultačné činnosti a metodicky a odborne vedie a koordinuje činnosť RÚVZ v kraji na zverenom úseku verejného zdravotníctva.

Oddelenie informatiky
zabezpečuje správu systémovej administrácie serverov, informačných databáz s databázovým prostredím a databázových aplikácií. Vykonáva technickú podpora aplikačného programového vybavenia a zálohovanie elektronických údajov informačných systémov. Spolupracuje pri vypracovaní bezpečnostných smerníc a projektov, posudzovaní bezpečnostných rizík a incidentov. Spolupracuje pri zavádzaní elektronizácie úradu a zvyšovaní efektivity používania výpočtovej techniky, vykonáva pravidelný audit výpočtovej techniky. Podieľa sa na plánovaní prostriedkov na údržbu, inovovanie a rozširovanie parku výpočtovej techniky. Zabezpečuje prevádzku lokálnych počítačových sietí vrátane všetkých aktívnych prvkov, starostlivosť o hardvérové prvky siete, ich funkčnosť, doplňovanie vyplývajúce z rozširovania počtu prípojných bodov. Zabezpečovanie funkčnosti počítačového parku so zabezpečením bežnej údržby, riešenie a odstraňovanie individuálnych porúch hardvéru i softvérových kolízií vrátane (re)inštalácií operačných systémov a programového vybavenia s aktualizáciou. Centrálne administruje antivírusové programy s pravidelným monitoringom stavu funkčnosti, aktualizácie a výskytu infiltrácie na osobných počítačoch pripojených do lokálnej počítačovej siete úradu. Zabezpečuje podporu pre užívateľov formou individuálnej pomoci a školeniami, spolupracuje s odbornými útvarmi pri činnostiach vyžadujúcich si účasť zamestnancov oddelenia. Zabezpečuje a dohliada nad evidenciou a spracovávaním údajov do administratívneho systému úradu v elektronickej forme pre potreby centrálnej evidencie úradných písomností a registratúrneho strediska, vykonáva pravidelné zaškoľovanie zamestnancov organizačných útvarov úradu v tejto oblasti. Napomáha pri vypracovaní štatistických analýz a grafických znázornení. Zodpovedá za technickú realizáciu a aktualizáciu webového sídla úradu a intranetu. Spracováva a kompletizuje Výročnú správu úradu a Výročné správy za Východoslovenský kraj.

Podateľňa
vykonáva evidenciu písomností formou centrálnej registratúry v programe WinASU, zabezpečuje manipuláciu s prijímanými a odosielanými písomnosťami, odvoz a dovoz úradnej pošty z pošty i z detašovaných pracovísk úradu v meste, zabezpečuje styk s poštovým úradom, poskytuje pomoc zamestnancom úradu pri školeniach o aplikácii programu WinASU a poskytuje osobne i telefonicky informácie a pomoc stránkam i zamestnancom úradu.

Registratúrne stredisko
zabezpečuje a organizuje odbornú správu registratúry pochádzajúcej z činnosti úradu v zmysle platných právnych predpisov a registratúrneho poriadku úradu a usmerňuje prácu príručných registratúr na jednotlivých organizačných útvaroch. Stará sa o riadnu evidenciu záznamov, zodpovedá za ich účelné a bezpečné uloženie podľa registratúrneho plánu, zabezpečuje pravidelné vyraďovanie spisov podľa registratúrneho poriadku úradu, odovzdáva archívne dokumenty na uschovanie príslušnému štátnemu archívu, zabezpečuje funkciu vecného správcu automatizovaného systému správy registratúry úradu.

Odbor ekonomiky a prevádzky sa člení na:
a) odd. ekonomické
b) odd. prevádzkové

Predmetom činnosti odboru ekonomiky a prevádzky je zabezpečovanie plánu hospodárenia s finančnými prostriedkami štátneho rozpočtu, platieb, materiálno-technických a prevádzkových podmienok, starostlivosti o zamestnancov, PO a BOZP pre plnenie úloh RÚVZ so sídlom v Košiciach.

Oddelenie ekonomické
zabezpečuje úlohy plánu hospodárenia s pridelenými prostriedkami štátneho rozpočtu a financovania úradu, úlohy styku s peňažnými ústavmi, účtovníctva a fakturácií, majetku a operatívnej evidencie, ďalej obchodných zmlúv, verejného obstarávania tovarov a služieb, materiálno - technického zásobovania, pokladničnej služby a skladového hospodárstva.

Oddelenie prevádzkové
zabezpečuje úlohy hospodárskej správy budov, energetického hospodárstva, údržby a opráv vlastných i dodávateľských, technicko - inšpekčných činností, prevádzkových činností (stravovania, upratovania, prania, likvidácie odpadu a pod.), dopravnej služby, ako aj stavebných, strojných a technologických technických činností, zabezpečuje PO a BOZP.

Odbor hygieny životného prostredia a zdravia sa člení na:
a) odd. hygieny zložiek životného prostredia
b) odd. hygieny urbanizovaného prostredia
c) odd. hygieny pitnej vody


Odbor hygieny životného prostredia a zdravia sa zameriava hlavne na problematiku vplyvu jednotlivých biopozitívnych a bionegatívnych faktorov vyskytujúcich sa v zložkách prírodného a antropogénne zmeneného alebo vytvoreného prostredia na zdravie ľudí. Prostredníctvom posudkovej činnosti orgánov verejného zdravotníctva a štátneho zdravotného dozoru uplatňuje hygienické požiadavky pri vymedzovaní a využívaní ochranných pásiem, pri zásobovaní obyvateľstva pitnou vodou, pri zabezpečení hygienických požiadaviek na vodu na kúpanie, prírodné a umelé kúpaliská, v procese územného plánovania a pri výstavbe vybraných stavieb, pri posudzovaní sociálnych, epidemiologicky závažných, rekreačných, športových a ubytovacích služieb, vrátane podmienok bývania. Pripravuje aj ďalšie podklady a stanoviská pre opatrenia a rozhodnutia RÚVZ so sídlom v Košiciach, pripravuje stanoviská, podklady a návrhy pre činnosť a opatrenia ÚVZ SR, zabezpečuje plnenie špecializovaných úloh stanovených najmä v problematike sledovania vplyvu jednotlivých zložiek životného prostredia (voda, pôda, ovzdušie, hluk, elmg pole a i.) na zdravie ľudí, zhromažďuje odborné informácie z danej problematiky, vykonáva konzultačnú a expertíznu činnosť v rámci svojej odbornej pôsobnosti, sleduje a v súčinnosti s ďalšími odbormi úradu analyzuje zdravotný stav populácie, zúčastňuje sa na zdravotno-výchovných aktivitách úradu. Zabezpečuje a podieľa sa na preskúšavaní a overovaní odbornej spôsobilosti a pripravuje osvedčenia o odbornej spôsobilosti na epidemiologicky závažné činnosti v úpravniach vody a pri obsluhe vodovodných zariadení, v zariadeniach starostlivosti o ľudské telo, a odbornej spôsobilosti na prevádzkovanie pohrebiska, prevádzkovanie pohrebnej služby a prevádzkovanie krematória, vedie centrálny register osôb s touto odbornou spôsobilosťou. Podieľa sa na pregraduálnej a postgraduálnej výchove lekárov, iných vysokoškolákov a stredných zdravotníckych pracovníkov. Podieľa sa na zdravotno-výchovných aktivitách úradu a na plnení úloh v podpore zdravia. Na krajskej úrovni vykonáva konzultačné činnosti a metodicky a odborne vedie a koordinuje činnosť RÚVZ v kraji na zverenom úseku verejného zdravotníctva.

Odbor hygieny výživy, bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov sa člení na:
a) odd. hygieny požívatín
b) odd. fyziológie výživy, posudzovania zdravotnej neškodnosti potravín a predmetov bežného používania


Predmetom činnosti odboru hygieny výživy je najmä sledovanie hygienickej a zdravotnej neškodnosti a biologickej hodnoty požívatín a zdravotnej neškodnosti predmetov bežného používania a kozmetických výrobkov, posudzovanie hygienických podmienok pre výrobu, spracovanie, skladovanie, dopravu, predaj a akúkoľvek inú manipuláciu s požívatinami, kozmetickými výrobkami, predmetov bežného používania a kozmetických výrobkov a tiež kontrola ich dodržiavania aj s ohľadom na minimalizovanie zdravotných rizík z požívatín, kozmetických výrobkov a z predmetov bežného používania. Sleduje otázky vzťahu výživy ako faktoru prostredia a človeka a ich vzájomnej podmienenosti, presadzuje hlavné zásady správnej výživy obyvateľstva v závislosti od základných fyziologických charakteristík a životných a pracovných podmienok. Vykonáva štátny zdravotný dozor podľa zák. č. 355/2007 Z. z. a úradnú kontrolu potravín podľa zák. č. 152/1995 Z. z. o potravinách. Pripravuje podklady pre opatrenia a rozhodnutia orgánov verejného zdravotníctva a orgánov úradnej kontroly potravín, vrátane odborných stanovísk, podkladov a návrhov pre MZ SR, iné ústredné orgány štátnej správy a iné inštitúcie. Podieľa sa a spolupracuje na plnení programov ozdravenia výživy a iných celospoločensky významných programov a projektov a na budovaní informačných systémov vo verejnom zdravotníctve. Vykonáva konzultačnú a expertíznu činnosť. Prostredníctvom posudkovej činnosti orgánov verejného zdravotníctva a štátneho zdravotného dozoru uplatňuje hygienické požiadavky aj pri zásobovaní potravinárskych prevádzok pitnou vodou, v procese územného plánovania a pri výstavbe stavieb. Zabezpečuje a podieľa sa na preskúšavaní a overovaní odbornej spôsobilosti a pripravuje osvedčenia o odbornej spôsobilosti na epidemiologicky závažné činnosti pri výrobe, manipulácii a uvádzaní do obehu potravín a pokrmov a odbornej spôsobilosti na nákup, predaj a spracúvanie húb, vedie centrálny register osôb s touto odbornou spôsobilosťou. Podieľa sa na pregraduálnej a postgraduálnej výchove lekárov, iných vysokoškolákov a stredných zdravotníckych pracovníkov. Podieľa sa na zdravotno-výchovných aktivitách úradu a na plnení úloh v podpore zdravia. Na krajskej úrovni vykonáva nadstavbové činnosti, konzultácie a metodicky a odborne vedie a koordinuje činnosť RÚVZ v kraji na danom úseku verejného zdravotníctva.

Odbor hygieny detí a mládeže sa člení na:
a) odd. hygieny detí a mládeže
b) odd. primárnej prevencie poškodenia zdravia detí a mládeže


Predmetom činnosti odboru hygieny detí a mládeže je štúdium a analýza zdravotného stavu detí a mládeže vrátane vysokoškolákov, sledovanie a hodnotenie zdravotne významných aspektov životných podmienok detí a mládeže (životné prostredie, spôsob života), štúdium vzťahov medzi faktormi životného prostredia a zdravotným stavom detí a mládeže, kontrola dodržiavania ustanovených zdravotných kritérií životných a pracovných podmienok detí a mládeže. Odbor vykonáva štátny zdravotný dozor nad vytváraním a ochranou zdravých životných podmienok a nad ochranou zdravia detí a mládeže a úradnú kontrolu potravín v zariadeniach pre deti a mládež. Pripravuje podklady pre opatrenia a rozhodnutia úradu, pripravuje odborné stanoviská pre MZ SR, iné orgány štátnej správy a iné inštitúcie. Podieľa sa na plnení projektov a programov na ochranu zdravia obyvateľstva stanovených ÚVZ SR. Vykonáva konzultačnú a expertíznu činnosť. Podieľa sa na preskúšavaní a overovaní odbornej spôsobilosti na epidemiologicky závažné činnosti pri výrobe, manipulácii a uvádzaní do obehu potravín a pokrmov. Podieľa sa na pregraduálnej a postgraduálnej výchove lekárov, iných vysokoškolákov a stredných zdravotníckych pracovníkov, ako aj na zdravotno-výchovných aktivitách úradu, najmä v rámci poradne zdravia. Na krajskej úrovni vykonáva nadstavbové činnosti, konzultácie a metodicky a odborne vedie a koordinuje činnosť RÚVZ v kraji na danom úseku verejného zdravotníctva.

Odbor preventívneho pracovného lekárstva sa člení na:
a) odd. hygieny práce
b) odd. sledovania zdravotného stavu a fyziológie práce


Odbor preventívneho pracovného lekárstva v rámci svojej činnosti sleduje vplyv pracovného prostredia a podmienok práce na zdravie zamestnancov. Získané poznatky využíva pre hodnotenie bionegatívnych a biopozitívnych vplyvov faktorov pracovného prostredia na zdravie zamestnancov a na usmerňovanie celospoločenskej a zdravotníckej prevencie ochorení a poškodenia zdravia podmienených prácou a pre usmerňovanie rozvoja a podpory zdravia zamestnancov. Analyzuje a hodnotí príčiny vedúce k poškodeniam zdravia faktormi práce a pracovného prostredia a navrhuje opatrenia na optimalizáciu pracovných podmienok. Odbor vykonáva štátny zdravotný dozor na zverenom úseku činnosti, pripravuje podklady pre opatrenia a rozhodnutia úradu, pripravuje záväzné stanoviská, odborné stanoviská pre ÚVZ SR, iné orgány štátnej správy a iné inštitúcie. Podieľa sa na plnení úloh programového vyhlásenia vlády a na plnení programov ochrany verejného zdravia ustanovených ÚVZ SR. Vykonáva konzultačnú a expertíznu činnosť. Podieľa sa na budovaní informačného systému na evidenciu rizikových prác. Zabezpečuje a podieľa sa na preskúšavaní a overovaní odbornej spôsobilosti a pripravuje osvedčenia o odbornej spôsobilosti na prácu s dezinfekčnými prípravkami na profesionálne použitie a na prácu s prípravkami na reguláciu živočíšnych škodcov na profesionálne použitie a odbornej spôsobilosti na prácu s veľmi jedovatými látkami a prípravkami a jedovatými látkami a prípravkami, vedie centrálny register osôb s touto odbornou spôsobilosťou. Zabezpečuje činnosť pracovnej zdravotnej služby na úrade. Podieľa sa na pregraduálnej a postgraduálnej výchove lekárov, iných vysokoškolákov a stredných zdravotníckych pracovníkov. Podieľa sa na zdravotno-výchovných aktivitách úradu a na plnení úloh v podpore zdravia. Na krajskej úrovni vykonáva nadstavbové činnosti, konzultácie a metodicky a odborne vedie a koordinuje činnosť RÚVZ v kraji na danom úseku verejného zdravotníctva.

Odbor epidemiológie sa člení na:
a) odd. infekčnej epidemiológie
b) odd. nemocničných nákaz, dezinfekcie a sterilizácie v zdravotníckych zariadeniach


Oddelenie infekčnej epidemiológie skúma výskyt a rozdelenia infekčných ochorení, ktoré sa vyskytujú v populácii, navrhuje opatrenia na ochranu a zlepšenie zdravia a kontroluje ich účinnosť. Cieľom infekčnej epidemiológie je prispievať k znižovaniu chorobnosti na infekčné ochorenia, postupné obmedzovanie výskytu, spomalenie až zastavenie šírenia nákaz ako aj znižovanie úmrtnosti na infekčné diagnózy. Práca je zameraná na monitorovanie výskytu infekčných chorôb a analýzu epidemiologickej situácie, analýzu faktorov ovplyvňujúcich vznik, priebeh a následky infekčných chorôb, vykonávanie surveillance vybraných nákaz, vykonávanie činností spojených s elimináciou až eradikáciou vybraných nákaz, plánovanie, vypracovávanie, organizáciu, riadenie a koordináciu represívnych protiepidemických opatrení a účasť na ich výkone v ohniskách nákazy, sledovanie a kontrola účinnosti preventívnych a represívnych protiepidemických opatrení, hodnotenie, kontrolu a účasť na opatreniach zameraných na prerušenie cesty prenosu pôvodcu nákazy. Ďalej je činnosť odboru zameraná na prešetrovanie chorôb z povolania infekčnej etiológie, plánovanie, vypracovávanie, organizáciu, riadenie a koordináciu imunizačného programu, vrátane organizácie a riadenia výkonov špecifickej profylaxie a účasť na ich výkone, hodnotenie imunitného stavu obyvateľstva na základe kontrol očkovania, resp. imunologických prehľadov, konzultačnú činnosť v oblasti ochorení preventabilných očkovaním. V tejto oblasti odbor zabezpečuje realizáciu odporúčaní Európskeho centra pre kontrolu chorôb (ECDC) a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v epidemiologickom dohľade a v činnostiach zameraných na kontrolu chorôb a zdravotno-výchovnú činnosť v oblasti prevencie infekčných ochorení. Odbor aktívne zavádza a využíva: EPIS, systém rýchleho varovania (EWRS) a iné programy.

Oddelenie epidemiológie nemocničných nákaz a starostlivosti o zdravotnícke zariadenia vykonáva surveillance vybraných nozokomiálnych nákaz, konzultačná a metodická činnosť na úseku boja s nozokomiálnymi nákazami, plánovanie, vypracovávanie, organizácia, riadenie a koordinácia represívnych protiepidemických opatrení a účasť na ich výkone pri výskyte závažných nozokomiálnych nákaz alebo pri epidemickom výskyte nozokomiálnych nákaz. Odbor vykonáva štátny zdravotný dozor v zdravotníckych zariadeniach, vypracováva návrhy na používanie biologických faktorov a na činnosti, ktoré môžu mať za následok vystavenie zamestnancov biologickým faktorom, návrhov na schválenie prevádzkových poriadkov a ich zmien, návrhov na nakladanie s nebezpečným odpadom. Vykonáva kontrolu zabezpečovania dezinfekcie, sterility predmetov, kontrolu mikrobiálnej čistoty ovzdušia, kontrolu funkčnej schopnosti rôznych druhov sterilizátorov. Zapája sa do intervenčných projektov v rámci kraja a SR, vykonáva metodické a odborné vedenie zdravotníckych zariadení, prešetruje choroby z povolania infekčnej etiológie u zdravotníckych pracovníkov. Odbor sa podieľa na realizovaní odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie v epidemiologickom dohľade a v činnostiach zameraných na kontrolu nozokomiálnych nákaz, výskytu multirezistentných bakteriálnych kmeňov.

Odbor sa podieľa na pregraduálnej a postgraduálnej výchove lekárov, iných odborných pracovníkov. Podieľa sa na zdravotno-výchovných aktivitách úradu a na plnení úloh v podpore zdravia, na včasnom varovaní verejnosti o závažných rizikách, mimoriadnych udalostiach a možnosti účinnej ochrany. Podieľa sa na preskúšavaní a overovaní odbornej spôsobilosti na epidemiologicky závažné činnosti. Na krajskej úrovni vykonáva nadstavbové činnosti, konzultácie a metodicky a odborne vedie a koordinuje činnosť RÚVZ v kraji na zverenom úseku verejného zdravotníctva.

Odbor ochrany zdravia pred žiarením sa člení na:
a) oddelenie röntgenov, uzavretých a otvorených žiaričov
b) oddelenie dozimetrie a monitorovania rádioaktivity v životnom prostredí


Odbor ochrany zdravia pred žiarením je v súčasnosti jediným pracoviskom v Košickom a Prešovskom kraji, ktorý rieši problematiku ionizujúceho žiarenia v celom jej komplexe. Do kompetencie odboru spadá sledovanie a usmerňovanie radiačnej záťaže zamestnancov a obyvateľstva zo všetkých zdrojov ionizujúceho žiarenia oboch spomínaných krajoch. Vykonáva konzultačnú a expertíznu činnosť. Podieľa sa na pregraduálnej a postgraduálnej výchove lekárov, iných vysokoškolákov a stredných zdravotníckych pracovníkov. Podieľa sa na zdravotno-výchovných aktivitách úradu a na plnení úloh v podpore zdravia.

Oddelenie röntgenov, uzavretých a otvorených žiaričov vykonáva štátny zdravotný dozor na pracoviskách so zdrojmi ionizujúceho žiarenia a uskutočňuje dozimetrické merania na pracoviskách. Podieľa sa na sledovaní radiačnej záťaže zamestnancov a obyvateľstva v súvislosti s ionizujúcim žiarením. Zúčastňuje sa pri prešetrovaní mimoriadnych udalostí (nehôd) na pracoviskách so zdrojmi ionizujúceho žiarenia. Zúčastňuje sa na príprave právnych predpisov v oblasti ochrany zdravia pred žiarením.

Oddelenie dozimetrie a monitorovania rádioaktivity v životnom prostredí zúčastňuje sa odberu vzoriek v teréne a na meraní vzoriek životného a pracovného prostredia. Vykonáva merania a vyhodnocuje dávky a dávkové príkony v ovzduší. Pripravuje a spracováva vzorky na rádiochemické rozbory a gamaspektrografické stanovenia. Zúčastňuje sa na meraní v prípade havárií, radiačných nehôd a záchytov. Oddelenie plní úlohy ako stála zložka Slovenského ústredia radiačnej monitorovacej siete, kde sa dodávajú podklady o prírodnej a umelej rádioaktivite vo všetkých zložkách životného prostredia a sleduje sa prírodná rádioaktivita v podloží, stavebných materiáloch a bytoch.

Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu sa člení na:

  1. odd. epidemiológie chronických ochorení
  2. odd. výchovy k zdraviu
  3. poradenské centrum ochrany a podpory zdravia

Činnosť odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu je charakterizovaná napĺňaním štyroch základných zložiek akčného cyklu podpory zdravia: analýza situácie (odhad potrieb), plánovanie intervenčných aktivít, implementácia a vyhodnocovanie efektu intervencií. Rozsah a zameranie činnosti odboru sa riadi predovšetkým odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie, strategickými dokumentmi Európskej komisie a schválenými národnými programami a akčnými plánmi. Podieľa sa na pregraduálnej a postgraduálnej výchove lekárov, iných vysokoškolákov a stredných zdravotníckych pracovníkov.

Oddelenie epidemiológie chronických ochorení - predmetom činnosti oddelenia je zber, analýza a interpretácia údajov a informácií o výskyte chronických chorôb, rizikových faktorov, ktoré ich podmieňujú, ako aj zdravia populácie, monitoring vzájomných vzťahov medzi cieľovými skupinami populácie a prostredím, s dôrazom na zisťovanie faktorov podmieňujúcich vznik chronických ochorení, ako aj faktorov podporujúcich zdravie, a to použitím epidemiologických metód práce.

Oddelenie výchovy k zdraviu - cieľom oddelenia je prostredníctvom vzdelávacej a výchovnej činnosti podporovať a motivovať obyvateľstvo k aktívnej starostlivosti o svoje zdravie. Plní úlohy poskytovateľa informácií, propagátora zdravého životného štýlu, angažuje sa v edukačnej, publikačnej a edičnej činnosti. Používa metódy individuálneho, skupinového a hromadného pôsobenia, ako aj metódy špecifickej intervencie zamerané na primárnu prevenciu rizikových faktorov chronických ochorení.

Poradenské centrum ochrany a podpory zdravia - účelom poradenského centra je zlepšenie zdravotného stavu ľudí ovplyvnením ich vedomostí, postojov, správania, resp. spôsobu života. Vo svojej činnosti sa zameriava na prevenciu vybraných chronických chorôb včasnou detekciou rizikových faktorov. Pritom používa biochemické, epidemiologické a edukačné metódy a formy práce, ako sú skríning (surveillance) rizikových faktorov chronických chorôb a determinantov zdravia, individuálne, skupinové a hromadné poradenstvo, resp. navrhuje, organizuje a realizuje intervencie na podporu zdravia obyvateľstva.

V rámci poradenského centra ochrany a podpory zdravia sú zriadené nasledujúce poradne:

  • Poradňa zdravia
  • Poradňa správnej výživy
  • Hubárska poradňa
  • Poradňa na odvykanie od fajčenia
  • Poradňa prevencie HIV/AIDS
  • Poradňa očkovania
  • Poradňa genetickej toxikológie pre prevenciu rakoviny
  • Poradňa optimalizácie pohybovej aktivity 

Podľa potreby a kapacitných možností sa zriaďujú ďalšie poradne.

Odbor chemických analýz (CHA) sa člení na:
a) odd. chemických analýz vôd a potravín
b) odd. objektivizácie expozícií v pracovnom a životnom prostredí
c) odd. fyzikálnych analýz
d) odd. genetickej toxikológie

V rámci Odboru CHA bolo opatreniami MZ SR zriadené národné referenčné centrum:
a) NRC pre hodnotenie neskorých účinkov chemických látok metódami genetickej toxikológie

Predmetom činnosti odboru chemických analýz je chemická analýza zložiek životného a pracovného prostredia, vrátane potravín, kozmetických výrobkov a predmetov bežného používania. Súčasťou činnosti odboru je aj analýza rôznych druhov biologického materiálu, fyzikálnych faktorov (hluk, EMG žiarenie, vibrácia) a genotoxických rizikových faktorov, ktoré odrážajú záťaž organizmu človeka zložkami životného a pracovného prostredia. Výsledky skúšok odboru slúžia ako podklady jednotlivým odborom úradu pre potreby výkonu štátneho zdravotného dozoru, sledovanie kvality životného a pracovného prostredia a zdravotného stavu obyvateľstva, podklady pre certifikáciu a posudzovanie vzoriek vykonávaných za úhradu. Podieľa sa na pregraduálnej a postgraduálnej výchove lekárov, iných vysokoškolákov, stredných zdravotníckych pracovníkov.

Oddelenie chemických analýz vôd a potravín (OCHAVP)

Činnosť oddelenia je zameraná na analýzu vôd (pitné vody, vody určené na kúpanie, prírodné a umelé kúpaliská), potravín a výživových doplnkov. Využívajú sa na to klasické analytické metódy, fotokolorimetrické, elektrochemické ako aj inštrumentálne analytické metódy ako je atómová absorpčná spektrometria, plynová chromatografia a kvapalinová chromatografia.

Oddelenie objektivizácie expozícií v pracovnom a životnom prostredí (OOPŽP)

Zamestnanci oddelenia zabezpečujú odber vzoriek pracovného ovzdušia, vnútorného ovzdušia budov, vzoriek životného prostredia priamo v teréne, následnú analýzu týchto vzoriek, odber a analýzu vzoriek biologických expozičných testov. Na oddelení sa k danej problematike vypracovávajú odborné stanoviská v súlade s planým právnym poriadkom.

Oddelenie fyzikálnych analýz (OFA)

Činnosť oddelenia je zameraná na meranie a hodnotenie fyzikálnych faktorov v životnom a pracovnom prostredí ako je zvuk, elektromagnetické žiarenie, osvetlenie, vibrácie, ÚV žiarenie a mikroklimatické podmienky. K danej problematike sa vypracovávajú odborné stanoviská v súlade s platným právnym poriadkom.

Oddelenie genetickej toxikológie (OGT)

Oddelenie zabezpečuje objektivizáciu a monitorovanie biologických účinkov genotoxických rizikových faktorov v životnom a pracovnom prostredí, v požívatinách a predmetoch bežného používania, vykonáva včasnú diagnostiku reverzibilných genetických poškodení u exponovaných skupín populácie.

Národné referenčné centrum (NRC) pre hodnotenie neskorých účinkov chemických látok metódami genetickej toxikológie:

NRC zabezpečuje špecializovanú primárnu prevenciu onkologických ochorení a poškodení genofondu populácie. Vykonáva vyšetrenia genotoxických účinkov rôznych rizikových faktorov a vplyvov v pracovnom a životnom prostredí, výžive a životospráve. V hygienickej praxi zabezpečuje objektivizáciu rizika mutagenity, skríning a monitoring pre rizikové prevádzky, regióny, jednotlivcov či vybraté skupiny populácie. Poskytuje poradenstvo a najnovšie poznatky z tejto problematiky v rámci primárnej, sekundárnej a terciárnej prevencie rakoviny jednotlivcom, skupinám a odborným záujemcom. Organizuje podujatia s cieľom výmeny odborných skúseností v uvedenej problematike.

Odbor mikrobiológie životného prostredia sa člení na:
a) odd. mikrobiológie životného prostredia
b) odd. biológie životného prostredia

V rámci odboru mikrobiológie životného prostredia boli opatreniami MZ SR zriadené tieto národné referenčné centrá:
a) NRC pre listeriózy
b) NRC pre koagulázopozitívne stafylokoky a ich toxíny

Predmetom činnosti odboru mikrobiológie životného prostredia je skúmanie mikroorganizmov a organizmov v jednotlivých zložkách životného prostredia, ich vzájomných vzťahov a významu pre zdravie ľudí. Predmetom skúmania sú tie organizmy, ktoré svojou prítomnosťou alebo produktmi metabolizmu ovplyvňujú hygienickú kvalitu životného prostredia s dopadom na zdravotný stav populácie. Odbor vypracováva objektívne podklady pre odborné terénne pracoviská o stave jednotlivých zložiek životného prostredia z hľadiska mikrobiálnej kontaminácie, za účelom redukcie, prípadne eliminácie možného zdravotného rizika a zisťovanie faktorov prenosu pri výskyte nákaz. Podieľa sa na pregraduálnej a postgraduálnej výchove lekárov, iných vysokoškolákov a stredných zdravotníckych pracovníkov.

Oddelenie mikrobiológie životného prostredia vykonáva mikrobiologické analýzy potravín s dôrazom na zisťovanie patogénnych, podmienene patogénnych a toxinogénnych mikroorganizmov. Vykonáva mikrobiologické analýzy pitných, minerálnych vôd a vôd na kúpanie so zameraním na stanovenie indikátorov fekálneho znečistenia, všeobecného znečistenia a stanovenia patogénnych a podmienene patogénnych mikroorganizmov. Tiež vykonáva analýzy na kontrolu dekontaminácie, sanitácie a sterility predmetov, plôch a ovzdušia, ako aj kontrolu mikrobiálnej účinnosti sterilizačných zariadení a dezinfekčných roztokov. Taktiež vykonáva stanovenie stafylokokového enterotoxínu. Vykonáva tiež činnosti zamerané na prípravu kultivačných médií, potvrdzujúcich testov, dekontamináciu použitých kultivačných médií, skla, laboratórnych pomôcok, umývanie a sterilizáciu.

Oddelenie biológie životného prostredia vykonáva biologický rozbor pitných, minerálnych vôd a vôd na kúpanie. Stanovuje prítomnosť vajíčok helmintov na pieskoviskách. Vykonáva biologický rozbor povrchových vôd (výskyt cyanobaktérií) a monitoruje výskyt peľových zŕn a spór plesní v ovzduší.

NRC pre listeriózy predmetom činnosti je zabezpečovať základnú a nadstavbovú diagnostiku listeriózy, usmerňovať laboratórnu diagnostiku na pracoviskách klinickej mikrobiológie a v laboratóriách mikrobiológie životného prostredia.

NRC pre koagulázopozitívne stafylokoky a ich toxíny predmetom činnosti je vykonávať identifikáciu koagulázopozitívnych stafylokokov, overovať schopnosť produkcie enterotoxínov, toxínu syndrómu toxického šoku a exfoliatívnych toxínov kmeňmi Stafylococcus aureus izolovaných zo vzoriek životného a pracovného prostredia a klinického materiálu, ako aj vykonávať konzultačnú činnosť.

Odbor lekárskej mikrobiológie sa člení na:
a) odd. bakteriológie, bioterorizmu a molekulárnej biológie
b) odd. virológie a antiinfekčnej imunológie
c) odd. laboratórnej diagnostiky epidemiologicky významných sexuálne prenosných chorôb

V rámci odboru lekárskej mikrobiológie boli opatreniami MZ SR zriadené tieto národné referenčné centrá:
a) NRC pre diftériu
b) NRC pre syfilis

Predmetom činnosti odboru lekárskej mikrobiológie je zabezpečovanie nadstavbovej mikrobiologickej diagnostiky infekčných ochorení pre klinické a epidemiologické účely - účasť pri odhaľovaní prameňa a ciest prenosu nákazy a pri realizácii imunizačných programov. Uvedenú činnosť plní so zvláštnym dôrazom na špecializovanú diagnostiku a činnosť existujúcich NRC. Podieľa sa na pregraduálnej a postgraduálnej výchove lekárov, iných vysokoškolákov a laborantov. V rámci zdravotno-výchovných aktivít ústavu zabezpečuje anonymnú dostupnosť screeningových vyšetrení na anti-HIV protilátky. Vykonáva surveillance HIV/AIDS pre región Košice a Prešov.

NRC pre diftériu predmetom činnosti je zabezpečovať nadstavbovú laboratórnu diagnostiku a surveillance diftérie, vypracovávať epidemiologické prehľady a vykonávať expertíznu a metodickú činnosť.

NRC pre syfilis predmetom činnosti je zabezpečovať nadstavbovú laboratórnu diagnostiku syfilisu, zabezpečovať surveillance syfilisu, vykonávať expertíznu a metodickú činnosť.