Spojené voľby 2022: Odporúčania pre členov špeciálnych volebných komisií - UVZSR
Aktuálne opatrenia
Aktuálne opatrenia
Späť Spojené voľby 2022: Odporúčania pre členov špeciálnych volebných komisií
Rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky boli vyhlásené voľby do orgánov samosprávy obcí a volieb do orgánov samosprávnych krajov, a to na 29. októbra 2022.
Dňa 10. mája 2022 bol prijatý Zákon č. 185/2022 Z. z. o špeciálnom spôsobe hlasovania vo voľbách do orgánov samosprávy obcí a vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov, ktoré sa konajú v roku 2022 v rovnaký deň a v rovnakom čase a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (ďalej len „Zákon o špeciálnom spôsobe hlasovania“).
Dňa 28. júna 2022 bolo prijaté Uznesenie vlády Slovenskej republiky č. 428 k Harmonogramu organizačno-technického zabezpečenia volieb do orgánov samosprávy obcí a volieb do orgánov samosprávnych krajov (ďalej len „harmonogram volieb“).
V zmysle § 9, odseku 3 Zákona o špeciálnom spôsobe hlasovania a v súlade s harmonogramom volieb Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky určuje podrobnosti o používaní ochranných prostriedkov pre členov špeciálnej volebnej komisie a vodiča zabezpečujúceho prepravu členov špeciálnej volebnej komisie v spojených voľbách, a to nasledovne:
1. podrobnosti o používaní ochranných prostriedkov pre členov špeciálnej volebnej komisie:
- prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom,
- použitie jednorazových rukavíc osobitne pre prípad každého voliča,
- dezinfikovať písacie potreby po použití voličom (resp. odporučiť používať vlastné písacie potreby),
- po ukončení kontaktu s voličom sňať rukavice, použité rukavice vhodiť do igelitového vreca na odpad a dôkladne vydezinfikovať ruky pomocou na to určených dezinfekčných prostriedkov na báze alkoholu,
- po ukončení vyslania je potrebné bezpečne sňať respirátor z tváre a dôkladne si umyť ruky vodou a mydlom podľa postupu v Prílohe 2,
- odpad je potrebné zlikvidovať v igelitovom vreci spolu s komunálnym odpadom. Špeciálna komisia má pred uplatnením hlasovacieho práva vyzvať voliča:
- k prekrytiu horných dýchacích ciest (nosa aj úst), ak tak neurobil, a k dezinfekcii rúk,
- k použitiu vlastných písacích potrieb, ak je to možné.
2. podrobnosti o používaní ochranných prostriedkov pre vodiča zabezpečujúceho prepravu členov špeciálnej volebnej komisie:
- prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom a priebežná dezinfekcia rúk pomocou na to určených dezinfekčných prostriedkov na báze alkoholu,
- po ukončení vyslania je potrebné bezpečne sňať respirátor z tváre a dôkladne si umyť ruky vodou a mydlom.
Každú špeciálnu volebnú komisiu je potrebné vybaviť:
- dostatočným počtom respirátorov (aspoň 2 kusy/osoba),
- dostatočným počtom jednorazových rukavíc,
- dostatočným množstvom dezinfekčného prípravku na ruky na báze alkoholu,
- dostatočným množstvom dezinfekčného prípravku na predmety s virucídnym účinkom.
Respirátorom sa rozumie určený výrobok filtračná tvárová polmaska bez výdychového ventilu kategórie FFP2, ktorá je osobným ochranným prostriedkom podľa osobitného predpisu, alebo výrobok KN95 alebo N95 alebo iný výrobok, pre ktorý vydal Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky rozhodnutie o uvedení určeného výrobku na trh bez posudzovania zhody podľa osobitného predpisu.
Správny postup pre výber a manipuláciu s respirátorom
Výber respirátora
- Zvoľte si seriózneho predajcu, vyhýbajte sa podozrivo lacným e-shopom.
- Respirátor musí byť bez výdychového ventilu (cez ventil by vírus pri výdychu voľne unikal do okolia).
- Skontrolujte si, či je respirátor označený ako FFP2, a že je k nemu priložený návod v slovenčine (medzi takéto tvárové polomasky možno zaradiť aj overené respirátory s označením KN95 alebo N95). Aby ste sa vyhli falzifikátom a neovereným výrobkom, skontrolujte, či sa na obale alebo priamo na respirátore nachádza označenie európskej technickej normy EN 149 + A1 a značka CE, za ktorou nasleduje štvorčíslie (číslo identifikuje, kto vydal certifikáciu respirátora pre Európsky hospodársky priestor).
- Ideálne je, ak si viete vytvoriť zásobu respirátorov aspoň na pár dní dopredu.
Nasadenie a utesnenie
- Ak respirátor netesní, alebo neprekrýva ústa aj nos, nemôže poskytovať vyšší štandard ochrany.
- Vyberte si veľkosť, ktorá dobre sedí na vašu tvár. V prípade potreby si skráťte gumičky tak, že na nich zaviažete malé uzlíky.
- Pri nasadzovaní respirátora majte umyté ruky, nedotýkajte sa jeho vnútornej časti a manipulujte s respirátorom iba prostredníctvom gumičiek.
- Upravte sponu na vrchu respirátora tak, aby čo najvernejšie kopírovala kontúry koreňa vášho nosa.
- Hlbokým nádychom a výdychom sa uistite, že respirátor dobre tesní (uvidíte, ako sa povrch respirátora v dôsledku odporu vzduchu čiastočne deformuje).
- Vzduch by nemal unikať po stranách. Ak máte nasadené okuliare, pri dobre tesniacom respirátore by sa nemali rosiť.
- Vzduch v správne nasadenom respirátore býva vlhkejší a dýchanie o trochu namáhavejšie než v prípade rúška. Nemusíte sa však obávať, že by ste nedostávali dostatok kyslíka, alebo že by sa v respirátore škodlivo hromadil vydychovaný oxid uhličitý.
Bezpečná manipulácia
- S noseným respirátorom zaobchádzajte ako s infekčným materiálom, nedotýkajte sa jeho vonkajšieho povrchu a neodkladajte ho na okolité plochy.
- Nosený respirátor si snímajte opatrne, manipulujte ním iba prostredníctvom gumičiek a následne si umyte ruky.