Malária je parazitárne ochorenie, jedno z najnebezpečnejších svojho druhu. Pôvodcom malárie sú jednobunkové krvné parazity z rodu Plasmodium, ktoré sa na človeka prenesú po bodnutí infikovaným komárom. Medzi prvé príznaky ochorenia patria bolesti hlavy, črevné ťažkosti a nauzea. Malária sa typicky prejavuje malarickými záchvatmi, ktorých prvé náznaky sú náhle, doprevádzané dlhšie trvajúcou triaškou. Inkubačný čas sa pohybuje v rozmedzí od jedného až po niekoľko týždňov. Najvýznamnejším rezervoárom alebo prameňom nákazy je maláriou infikovaný človek, najmä počas intervalov medzi záchvatmi, keď symptómy choroby nie sú prítomné, ale parazity v krvi kolujú.
Malária - UVZSR
Malária
Malária sa lieči antimalarikami, prípravkami špeciálne vyvinutými na boj s touto chorobou. Voči týmto liekom je však častá rezistencia (odolnosť), čím sa znižuje nádej na záchranu pacienta. V prípade, že nie je zahájená okamžitá liečba, ochorenie končí fatálne.
Malária je najviac rozšírená v tropických a subtropických oblastiach. Dominujúcou krajinou v počte nakazených ľudí je Afrika, ďalej nasledujú oblasti strednej a južnej Ameriky, India a juhovýchodná Ázia. Toto ochorenie sa môže vyskytnúť zriedkavo aj u nás, no vo väčšine prípadov ide o importovanú chorobu, ktorá sa sem dostane prostredníctvom nakazeného človeka, ktorý bol v rizikovej oblasti.
V prípade plánovaného vycestovania do krajín s výskytom malárie je možné sa pred maláriou chrániť užívaním liekov. Aj keď užívate antimalariká, netreba zabúdať na prevenciu poštípania komármi. Preventívne opatrenia je potrebné dodržať vo všetkých oblastiach s výskytom malárie. Patrí k nim obmedzenie pobytu vonku po západe slnka, či používanie moskytiér a používanie repelentov.