Meningokoková meningitída je akútne infekčné ochorenie, ktoré má veľmi rýchly priebeh a k úmrtiu môže dôjsť už počas prvých 12 – 24 hodín od vzniku prvých príznakov. Typické príznaky sú horúčka, bolesti hlavy, zvracanie a poruchy vedomia. Bez adekvátnej a včasnej liečby väčšinou končí úmrtím, resp. s rizikom trvalých následkov v podobe amputácií končatín, hluchoty alebo mentálnej retardácie. Ochorenie vyvoláva baktéria Neisseria meningitidis, u ktorej rozlišujeme viaceré séroskupiny, k tým najvýznamnejším patria A, B, C, Y a W-135. Inkubačný čas je 1 – 8 dní. Prameňom nákazy je chorý človek alebo nosič baktérie, prenos sa uskutočňuje kvapôčkami vzdušnou cestou. Na prenos z človeka na človeka je potrebný dlhodobý úzky kontakt.
Meningokoková meningitída – meningokový zápal mozgových blán - UVZSR
Meningokoková meningitída – meningokový zápal mozgových blán
Nakoľko ide o ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria, liekom voľby sú antibiotiká. Aj napriek ich včasnému podaniu väčšia časť ochorení prebieha tak prudko, že ani ich podanie rozvoju choroby nezabráni. V komplexnej liečbe sa využíva podpora imunity, úprava vnútorného prostredia, sledovanie tlaku krvi, úprava koagulačných faktorov a sledovanie metabolizmu.
Meningokoková meningitída sa vyskytuje na celom svete a to najmä v krajinách s nízkym hygienickým štandardom v krajinách Afriky, Ázie a Južnej Ameriky. V roku 2020 bolo v Slovenskej republike hlásených 25 invazívnych meningokokových ochorení. V porovnaním s rokom 2019 chorobnosť klesla o 29,5%. Ochorenia boli hlásené zo všetkých krajov Slovenska. Najvyššia chorobnosť bola v Košickom kraji. Tak ako v predchádzajúcich rokoch aj v roku 2020 bola najvyššia chorobnosť evidovaná u detí 0 ročných a u 1 – 4 ročných.
V prevencii ochorenia sa využíva očkovanie, ktoré sa odporúča deťom vo veku od 2 mesiacov, v priebehu prvého polroka života, a to najmä pred nástupom do kolektívu a adolescentom a mladým dospelým, najmä pred vstupom na vysokú školu, do zariadenia internátneho typu. Ďalej sa očkovanie odporúča osobám cestujúcim do krajín so zvýšeným endemickým alebo epidemickým výskytom, osobám s porušenou funkciou sleziny, po transplantácii kmeňových buniek a osobám žijúcim v úzkom kontakte s chorým na meningokokovú meningitídu.