Je to akútne infekčné ochorenie sprevádzané bolestivým opuchom slinných žliaz, možným postihnutím centrálneho nervového systému (zápal mozgových blán), pankreasu a pohlavných žliaz (zápal semenníkov). Vážny následok predstavuje trvalá, často jednostranná hluchota. Ochorenie začína malátnosťou, zvýšenou teplotou alebo horúčkou. Väčšina ľudí prekoná ochorenie v detstve. Inkubačný čas je 18-21 dní. Pôvodcom nákazy je vírus parotitídy. Prameňom nákazy je chorý človek a to asi 7 dní pred vznikom príznakov ochorenia až do 9. dňa po ich vzniku, teda celkom asi 16 dní. Prenos nákazy sa uskutočňuje vdýchnutím kontaminovaného vzduchu výlučkami horných dýchacích ciest chorého.
Mumps, príušnice (Parotitída) - UVZSR
Mumps, príušnice (Parotitída)
Keďže sa jedná o vírusové ochorenie, liečba spočíva v tlmení príznakov a to teploty a opuchov. Súčasťou liečby je aj kľudový režim ako prevencia komplikácií, ktoré u mladých mužov môžu viesť až k neplodnosti, ďalej zápalu mozgu a mozgových blán.
V roku 2020 bolo hlásených 9 prípadov ochorení. Oproti r. 2019 je to pokles nahlásených prípadov o 44%. Oproti päťročnému priemeru je to o 97% menej. Ochorenia boli hlásené z Košického, Žilinského, Prešovského a Banskobystrického kraja. Importované boli 2 ochorenia z krajín Taliansko a Španielsko. Prípady ochorenia sú zaznamenané najmä u osôb, ktoré neboli očkované.
Ochorenie sa vyskytuje v krajinách, kde je zaočkovanosť nízka, alebo sa vôbec neočkuje.
Očkovanie proti mumpsu je solídnou ochranou pred ochorením.
V súčasnosti sa prvá dávka podáva najskôr v prvý deň 15. mesiaca života a najneskôr v 18. mesiaci života dieťaťa. Očkovanie druhou dávkou očkovacej látky sa vykonáva v 5. roku života. Očkuje sa kombinovanou trivalentnou očkovacou látkou spoločne s očkovaním proti rubeole a osýpkam.