Hodnotenie vplyvov na zdravie bolo široko diskutované na niekoľkých medzinárodných stretnutiach a konferenciách i v pracovných skupinách Svetovej zdravotníckej organizácie, najmä Európskeho centra pre zdravotnú politiku. Výsledkom bola dohoda o náplni tohto procesu vyjadrená v Gothenburskom dokumente o dohode o posudzovaní vplyvov na zdravie, podpísanom v Gothenburgu, Švédsko, v decembri 1999. Tento dokument zdôrazňuje potrebu zavádzania HIA (Health Impact assesment), upravuje základné pojmy, definície a postupy HIA.
Bola prijatá definícia: „Hodnotenie vplyvov na zdravie je kombinácia postupov, metód a nástrojov, ktoré umožňujú identifikovať, merať a ovplyvňovať budúce dosahy súčasných politík, zákonov, stratégií, projektov a plánov na zdravie populácie“. Táto definícia znamená, že hodnotenie vplyvov má byť flexibilné, aby sa mohlo flexibilne prispôsobiť rozdielnym situáciám, kde je potrebné možné vplyvy na zdravie preskúmať. Pri stratégii, politike ide o stanovenie smerovania, ktorým sa vláda alebo organizácia snaží
dosiahnuť stanovené ciele. Zdravotné vplyvy tu môžu byť zapracované s ohľadom na celkové aspekty, najmä formou porovnávania, alternatívami riešenia. Ďalším príkladom je program, čo znamená sériu súvisiacich aktivít, ktoré uvádzajú politiku do života. Projekt predstavuje samostatnú aktivitu v rámci programu. Na úrovni programu alebo projektu je možné hodnotiť zdravotné vplyvy ako špecifické pre určitú lokalitu alebo komunitu.
V legislatíve SR je hodnotenie vplyvov na verejné zdravie definované v zákone č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia ako súbor nástrojov a metód, ktorých cieľom je posúdiť predpokladané priame a nepriame vplyvy politík, stratégií, programov, projektov a navrhovaných činností na zdravie populácie. Podobne ako v iných krajinách, aj na Slovensku sa v odborných kruhoch ujal anglický termín používaný na označenie vplyvov na zdravie „Health impact assesment“ a jeho skratka HIA.
HIA je určené na ovplyvnenie rozhodovania tak, že bude činnosti, politiku, programy vo všetkých oblastiach viesť k zlepšeniu, nie k poškodzovaniu zdravia. Cieľom je maximalizovať prínosy pre zdravie a minimalizovať nepriaznivé vplyvy na zdravie. Výsledkom HIA je záver, či hodnotený návrh projektu, programu, činnosti... je akceptovateľný z hľadiska ochrany zdravia.
Hodnotenie vplyvov na verejné zdravie možno vykonať ako minimálne, alebo maximálne. Minimálne HIA sa vykoná na základe informácií a údajov, ktoré sú dostupné. Maximálne HIA sa vykoná na základe podrobných informácií o možných vplyvoch na zdravie, údajov z podobných hodnotení vplyvov a údajov dostupných z prospektívnych epidemiologických štúdií alebo toxikologických štúdií, ako aj analýzy údajov spracovaných na účel tohto hodnotenia, ktorými môžu byť hluková štúdia, emisno-imisná rozptylová štúdia, alebo iné štúdie.