Úvodná informácia o OFŽP - UVZSR
Úvodná informácia o OFŽP
Objektivizáciu faktorov životných podmienok (ďalej len „OFŽP“) vykonávajú vo verejnom zdravotníctve laboratória analýzami a meraniami zameranými na kvalitatívne a kvantitatívne skúšanie chemických, mikrobiologických, biologických a fyzikálnych vlastností životného a pracovného prostredia. Ich úlohou je objektivizovať faktory v zložkách životného a pracovného prostredia, ktoré môžu mať škodlivý účinok na zdravie a tiež faktory, ktorých prítomnosť v prostredí zdraviu človeka prospieva. Laboratórne analýzy sú súčasťou úradnej kontroly potravín a štátneho zdravotného dozoru v zmysle Zákona 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji zdravia v znení neskorších predpisov - pri kontrole pitných vôd, vôd na kúpanie, vnútorného prostredia budov, pracovného ovzdušia, pri kontrole potravín a hygieny prevádzky zariadení verejného stravovania, pri kontrole hygieny prevádzky škôl, školských zariadení a športovísk, pri kontrole prevádzok, v ktorých dochádza ku kontaktu s telom, pri kontrole kozmetických výrobkov a predmetov bežného používania, pri sledovaní škodlivín alebo ich metabolitov v biologickom materiáli pracovníkov exponovaných biologickým, chemickým a karcinogénnym faktorom a tiež pri sledovaní genetického poškodenia týchto pracovníkov. Laboratóriá vo verejnom zdravotníctve vykonávajú aerobiologický monitoring ovzdušia, ktorým sa verejnosti poskytujú informácie o aktuálnom stave biologických častíc v ovzduší. Výsledky monitorovania sú súčasťou monitoringu európskej peľovej siete so sídlom vo Viedni pre riešenie medzinárodných projektov týkajúcich sa zmien bioklímy a šírenia invazívnych druhov rastlín. Monitoring slúži na preventívnu ochranu obyvateľstva pred záťažou peľovými alergénmi. Informácie sa poskytujú pre tlačové agentúry v SR (SITA, TASR) a na portáloch https://www.zdravie.sk a https://www.pelovespravy.sk.
Pracoviská OFŽP tiež objektivizujú akustické hladiny zvuku, vibrácie, osvetlenie vo viditeľnej oblasti, infračervené a ultrafialové, elektromagnetického žiarenie a tepelno-vlhkostnú mikroklímu v životnom a pracovnom prostredí.
Laboratóriá OFŽP sú zriadené v Úrade verejného zdravotníctva a v niektorých regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (link). Všetky laboratóriá pracujú v systémoch kvality podľa EN ISO 17 025:2005 akreditovaných Slovenskou národnou akreditačnou službou. Niektoré laboratóriá na objektivizáciu faktorov životných podmienok sú špecializované na riešenie osobitne významných úloh pri ochrane a podpore zdravia obyvateľstva, hodnotia rozsiahle, celoslovensky významné celky a súbory dát a riešia prípadné havarijné situácie pre potreby verejného zdravotníctva na celom území Slovenska. Tieto špecializované laboratóriá vykonávajú určené odborné činnosti pre iné úrady verejného zdravotníctva v Slovenskej republike a orgány verejného zdravotníctva podľa konkrétneho určenia, ako aj pre iné zdravotnícke pracoviská.
V úradoch verejného zdravotníctva sú v problematike OFŽP zriadené národné referenčné centrá (ďalej „NRC“ link), ktoré zabezpečujú laboratórne analýzy na najvyššej odbornej úrovni pre potreby ostatných úradov verejného zdravotníctva, metodicky usmerňujú ostatné laboratóriá, vykonávajú expertíznu činnosť pri riešení problémov v oblasti životného a pracovného prostredia a spolupracujú pri tvorbe legislatívy, najmä v hľadiska jej vecného obsahu. Podieľajú sa na výchove a vzdelávaní zdravotníckych pracovníkov a zabezpečujú spoluprácu s vedeckými a odbornými inštitúciami v SR a v zahraničí.
Odborné zameranie činnosti NRC a laboratórií vyplýva zo schválených koncepcií vedných odborov vo verejnom zdravotníctve, a to odboru:
- chemických analýz (link)
- biológie životného prostredia (link)
- mikrobiológie životného prostredia (link)
- fyzikálnych faktorov (link)