Úvodná informácia o referenčných centrách

Činnosť národných referenčných centier vo verejnom zdravotníctve

Národné referenčné centrá (ďalej len „NRC“)  sú metodickým a odborným garantom, ktorý v oblasti svojho pôsobenia usmerňuje a koordinuje spolupracujúce pracoviská v RÚVZ v SR pri plnení celoštátnych aj medzinárodných programov v ochrane a podpore zdravia. Ich hlavnou činnosťou je špecializovaná nadstavbová diagnostika v danej oblasti, zabezpečovanie externej kontroly pre subnárodné a spolupracujúce laboratóriá, poskytovanie odborných informácií, konzultácií a odborné zastrešovanie školiacich akcií a výuková činnosť.

Poslaním NRC je tiež zavádzanie a aplikácia nových progresívnych metód do laboratórnej praxe v zmysle diagnostických štandardov odporúčaných ECDC,WHO, EFSA a nadriadených európskych referenčných centier, čím prispievajú ku zvyšovaniu kvality preventívnych programov verejného zdravotníctva v SR. NRC vo verejnom zdravotníctve sú akreditované a  pracujú v súlade s STN EN ISO/IEC 17025:2005.

NRC organizačne začlenené do odboru lekárskej mikrobiológie sú národné laboratóriá, ktoré diagnosticky zabezpečujú surveillance povinne hlásených infekčných ochorení. Sú to vysoko špecializované pracoviská, ktoré vykonávajú nadstavbovú bakteriologickú a virologickú diagnostiku vybraných nákaz a v spolupráci s odborom epidemiológie tiež realizáciu Imunizačného programu v Slovenskej republike. Tieto pracoviská zabezpečujú medzinárodnú spoluprácu vrátane požadovaných analýz a hlásení do regionálnych pracovísk a sietí EÚ a WHO, pričom realizujú v praxi úlohy a odporúčania WHO a ECDC pri eliminácii, eradikácii a kontrole závažných infekčných ochorení. V rámci spolupráce v medzinárodných sieťach absolvujú pravidelne externé porovnávacie testy na vykonávané skúšky, pričom výsledky týchto testov jednoznačne poukazujú na to, že NRC spĺňajú požadovanú úroveň špičkových diagnostických pracovísk.

NRC zriadené v odbore objektivizácie faktorov životných podmienok (ďalej len „OOFŽP“) vykonávajú chemické, mikrobiologické a biologické analýzy vzoriek vôd, ovzdušia, potravín, predmetov bežného používania a biologického materiálu, ekotoxikologické, genotoxikologické testy, kontrolujú účinok dezinfekčných a sterilizačných procesov, zabezpečujú monitoring peľov v ovzduší a merajú chemické a fyzikálne faktory v  pracovnom a životnom prostredí. Vykonávajú odbery vzoriek, vyjadrujú názory a interpretácie výsledkov analýz. NRC zavádzajú nadstavbovú diagnostiku v zmysle usmernení európskych sietí národných laboratórií (ďalej len „EU-RL“). 

NRC v OOFŽP zabezpečujú:
plnenie úloh na úseku ochrany a podpory zdravia (surveillance prenosných ochorení, problematika nemocničných nákaz, analýzy pitných vôd a vôd na kúpanie, vonkajšieho a vnútorného ovzdušia, merania fyzikálnych faktorov) 
analýzy a merania v rámci úradnej kontroly potravín a štátneho zdravotného dozoru (stanovovanie chemických škodlivín, ich metabolitov a chromozomálnych aberácií v biologickom materiáli exponovaných pracovníkov, analýzy potravín v rámci sledovania chemického a mikrobiologického rizika, sledovanie patogénnych organizmov a chemického znečistenia vôd na kúpanie) plnenie úloh programov a projektov verejného zdravotníctva špeciálne analýzy pre ostatné RÚVZ v SR metodickú a výukovú činnosť organizujú konzultačné dni a externú kontrolu kvality laboratórií vo verejnom zdravotníctve formou medzilaboratórnych porovnávacích skúšaní zúčastňujú sa a organizujú sa odborné mítingy, konferencie a semináre v Slovenskej republike (ďalej len „SR“) aj v zahraničí pripravujú prednášky na odborné podujatia a publikujú v odborných časopisoch.