Bakteriálna meningitída

Bakteriálna meningitída je závažná infekcia, ktorá spôsobuje zápal tkaniva obklopujúceho mozog a miechu. Môže byť spôsobená niekoľkými rôznymi typmi baktérii. K najčastejším vyvolávateľom patrí Streptococcus pneumoniae, Neisseria meningitidis, Haemophilus influenzae, Listeria monocytogenes, streptokok skupiny B alebo E. coli. V mnohých prípadoch sú tieto baktérie neškodné, riziko predstavujú vtedy, keď sa dostanú do krvného obehu, mozgu a miechy, kde začnú infekciu. Inkubačná doba je zvyčajne 4 dni, k prvým príznakom patrí: horúčka nad 38 °C, silná bolesť hlavy, bolesť pri otáčaní krku, škvrny na koži, únava a apatia. Okrem toho môžu príznaky meningitídy u dieťaťa zahŕňať podráždenosť, hlasný plač a kŕče. Meningitída sa prenesie z človeka na človeka priamym kontaktom, a to prostredníctvom „kvapôčok“, teda podobne ako pri chrípke. V praxi to teda znamená - kýchaním, kašľaním či bozkávaním. Niektoré mikroorganizmy nás osídlia aj pri nedostatočnom umývaní rúk alebo zjedení infikovaného jedla. Inou formou je prenos z matky na dieťa počas pôrodu. 

Pri liečbe bakteriálnej meningitídy je nevyhnutné začať s liečbou okamžité. Podávajú sa antibiotiká priamo do žily. Podľa špecifických príznakov a priebehu, sa využívajú aj lieky proti kŕčom – antikonvulzíva, zavodňujúce infúzie či protizápalové kortikody.

Niektorým typom bakteriálnej meningitídy je možné zabrániť imunizáciou. Existujú vakcíny, ktoré chránia pred pneumokokmi, meningokokmi a Haemophilus influenzae, ktoré spôsobujú meningitídu. Očkovanie je kľúčom k prevencii meningitídy. Nakoľko toto ochorenie môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, ako je mŕtvica a poškodenie mozgu je nevyhnutné využiť všetky dostupné preventívne prostriedky.