Ružienka je prevažne ľahké horúčkovité ochorenie s výsypom, spojené so zdurením uzlín za ušami a v záhlaví. Inkubačný čas je v rozpätí 14-21 dní. Pôvodcom nákazy je vírus rubeoly zo skupiny Togavírusov. Prameňom nákazy je infikovaný človek od konca inkubačného času do niekoľkých dní po objavení sa exantému. Ako mechanizmus prenosu sa uplatňuje inhalácia. Faktorom prenosu je vzduch kontaminovaný výlučkami horných dýchacích ciest chorého, zriedkavo kontaminované predmety. Závažnou komplikáciou ochorenia je poškodenie plodu, ak matka prekoná ochorenie v prvom trimestri tehotenstva. Práve pre častý výskyt tzv. vrodeného rubeolového syndrómu u detí matiek, ktoré v tehotenstve prekonali toto ochorenie, bolo očkovanie proti ružienke zaradené do pravidelného očkovania.
Ružienka (Rubeola) - UVZSR
Ružienka (Rubeola)
Keďže sa jedná o vírusové ochorenie, liečba spočíva v tlmení príznakov ochorenia.
Vďaka pravidelnému očkovaniu je trend chorobnosti na rubeolu od roku 1986 dlhodobo klesajúci. Od roku 1997 sa chorobnosť na rubeolu pohybovala okolo 1/100 000 obyvateľov, od roku 2000 sa udržovala na hodnote nižšej ako 1/100 000 obyvateľov. V roku 2007 boli hlásené dve ochorenia na rubeolu, odvtedy nebol výskyt rubeoly v SR zaznamenaný. V posledných 30 rokoch nebol v Slovenskej republike potvrdený ani jeden prípad KRS.
Ochorenie sa vyskytuje epidemicky v cykloch v krajinách s nízkou alebo žiadnou zaočkovanosťou.
Účinnou ochranou pred ochorením je očkovanie živou očkovacou látkou, ktorá je obsiahnutá v kombinovanej vakcíne spoločne s očkovacou látkou proti mumpsu a osýpkam.
V súčasnosti sa prvá dávka podáva najskôr v prvý deň 15. mesiaca života a najneskôr v 18. mesiaci života dieťaťa. Očkovanie druhou dávkou očkovacej látky vykonáva v 5. roku života. Očkuje sa kombinovanou trivalentnou očkovacou látkou spoločne s očkovaním proti osýpkam a mumpsu.